Led

1 Led Kaç Volt ile Çalışır?

1 Led Kaç Volt ile Çalışır

1 Led Kaç Volt ile Çalışır?

Led aydınlatma ürünleri, çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. 1 adet Led ise en az 2 volta ihtiyaç duyar. Yapılan hesaplamalar neticesinde elde edilen değerler farklılık gösterse de sonuç olarak sistemin en az ihtiyaç duyacağı değer 2 V’dir.

2 V, Led sisteminin çalışmak için ihtiyaç duyacağı minimum değerdir. Buna göre renklerine nispeten göz ile görülemeyen kızılötesi (infrared) ışınlar 1,5 V ihtiyaç duysa da diğer tüm renkler minimum 2 V’ye ihtiyaç duyarlar. Led çalışması için gereken voltaj değerlerinin nasıl ölçüldüğünü ise şöyle açıklayabiliriz:

  • Sabit bir voltaj kaynağı ile ölçülebilir. Buna göre 20 mA akımı yakalayana kadar direnç değerleri sistemin değiştirilir. Elde edilen değer sistemin ihtiyaç duyacağı voltaj değeridir.
  • Sabit bir voltaj yerine dirençte kullanılabilir. Buna göre 20 mA akımı yakalayana kadar sistem çalıştırılır ve bir voltaj değeri elde edilmeye çalışılır.

Bu yapılan hesaplamalar neticesinde Led için gereken 20 mA akım önemlidir. Amaç bu değere ulaşırken voltaj değerini ölçmektir.

Led Kaç Volt ile Çalışır?

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Led’lerin çalışma prensipleri çok farklıdır. Buna göre renklerine göre değişen aralıklarda kırmızı renk 2 V ile en az voltajı kullanır. Öte yandan beyaz renkli Led’ler ise 3,6 V ile en yüksek değeri kullanır. Böylelikle Led’lerin renklerini seçerken ne kadar enerji harcayacakları da hesap edilebilir seviyeye gelir.

1 Led için gereken 2 V değerine yönelik bir takım hesaplar daha yapılabilir. Burada tüm Led’ler neredeyse 12 V kullanır bilgisi bulunur. Bunun hesabı ise:

  • Voltaj kaynağı = Led voltajı + Direnç voltajı
  • Direnç üzerindeki gerilim ise 12 V – 2 V = 10 V gerilim demektir.

Yani burada Led 2 V kullanırken dirençte belirli bir voltaj değeri kullanır. 12 V hesabı buradan gelmektedir. 1 Led Kaç Volt İle Çalışır sorusuna döndüğümüzde cevap 2 V olarak öne çıkarken, sistem gereksinimi ise 12 V olarak bilinmelidir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan 1 Volt Kaç Amper? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?