Led Şerit Led

1 Metre Şerit Led Kaç Lümen

1 Metre Şerit Led Kaç Lümen

1 Metre Şerit Led Kaç Lümen

Led’lerin etrafa yaydıkları ışık miktarı birimine Lümen denir. Led’ler etrafa aydınlatırlar ve lümen ise bu aydınlatma esnasında ortama yayılan şık miktarının birimidir diyebiliriz. Lümenin kısaltımı (lm) olarak ifade edilir ve Led satın alırken bu değer kutunun üzerinde yazılıdır. Peki, 1 Metre Şerit Led Kaç Lümen ışık yayar?

Led’ler bilindiği gibi daha uzun ömürlü bir aydınlatma sağlarken daha az enerji tüketir. Normal ampullere göre çoğu zaman yaydıkları ışık gücü de eşit olabilmektedir. Bunun sırrı ise enerji sarfiyatının çok az olmasından kaynaklıdır. Bu nedenle Led’ler normal lamba, florasan ve ampüllere göre aynı şık gücünü daha az enerji harcayarak sağlarlar.

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Lamba ile Led Karşılaştırılması

Lambaların daha fazla enerji kullandıklarından bahsetmiştik. Buna göre 60 W gücündeki bir lamba 710 lümen biriminde ortama ışık yaymaktadır. Ancak, 9 W değerindeki bir Led ise ortama 806 lümen gücünde ışık yayar. Led’lerin neredeyse 7 kat daha az enerji harcayarak daha fazla ışık yaymasının sırrı, sarfiyat miktarındadır.

Şerit Led

Şerit Led

1 Metre Şerit Led Kaç Lümen sorusuna dönecek olursak eğer şöyle ifade edelim. Şerit Led’lerin çeşitliliği göz önünde bulundurularak bir metresinde yaklaşık olarak 250 lümen vardır diyebiliriz. Ancak bu alıcının isteğine göre çok değişken miktarlarda da çıkabilir. Eğer ki daha az aydınlatma isterseniz o zaman lümen sayısının daha düşük olduğu Led lambalarda bulunmaktadır. Bununla birlikte daha fazla aydınlatma seçeneği içinde bu durumda lümen sayısının arttırılması sağlanacaktır.

  • Led aydınlatma sistemlerinde lümen sayısı arttıkça ışık gücü artacaktır.
  • Led’ler normal ampullere göre %15 daha az enerji harcayarak aynı ışık gücünü ortaya çıkartabilir.
  • Şerit Led, tek çip veya iç çipli olabileceğinden dolayı bunların metre başına düşen lümen sayılarında da farklılıklar görülmesi normaldir.

Tüm bunlara rağmen hem birbirinden farklı veya akla gelen bütün renklerin Led ışıklarının bulunabilmesi hemde sağladığı tasarruf sayesinde Led’ler kısa sürede hayatımıza yerleşmiştir. 1962 yılından itibaren kullanılmaya başlanan Led’ler her geçen yıl daha da tasarruflu bir hale gelmekte ve sağlamlığı arttırılmaktadır.

1 Metre Şerit Led Kaç Lümen biriminde ışık yayar diye baktığımızda karşımıza bu sonuçlar çıkmaktadır. Sık bilinen yanlışlardan bir tanesi de Led’lerin normal ampul veya lambalara göre daha az ışık yaydıklarıdır. Oysaki lümen sayısı bakımından Led’lerin çoğu normal ampullerden daha yüksek değerlere sahiptir.

Düşüncelerini Paylaş?