Led

1 Volt Kaç Amper?

1 Volt Kaç Amper

1 Volt Kaç Amper?

V = I x R formülüne göre voltaj, akım ve direnç ifadeleri birbirilerine bağlı terimlerdir. Kuracağınız bir Led aydınlatma sisteminde 1 volt kaç mili amper gibi sorular ile karşılaşabilir ve sistemin gereksinimlerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu durumda yapacağınız hesaplamaları bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Soruya gelecek olursak eğer 1 volt ile çalışan sistemde 1 milyar amper olabileceği gibi 1 amperde olabilir. Burada formülde gördüğünüz gibi direnç değeri son derece önemlidir. Potansiyel fark olarak bilinen voltaj değeri, akım ile direncin çarpımına eşittir.

  • Voltaj = Akım x dirençtir.
  • Bu formüle göre potansiyel fark ile amper arasındaki ilişkiyi direnç belirlemektedir. Direnç değeri düştükçe amper değerinin yükseldiği veya tersi bir ilişkiyi bu formülden hesap edebilmekteyiz.
  • 1 Volt elde edebilmek için direnç değerinin 10 ve amper değerinin 1/10 olması gerekir. Öte yandan 1 volt kaç amper sorusuna cevap verebileceğimiz diğer bir konu ise 10 amperiniz varsa elinizde direnci 1/10 olarak ayarlamanız gerektiğidir.

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Bu hesaplamalar neticesinde kısa süre içerisinde volt ile amper arasında bir ilişki kurabilirsiniz. Özellikle aydınlatma sistemleri genelinde yapacağınız hesaplamalarda bu işlemlerin doğru olması, sistemin doğru bir şekilde kurulması son derece önemli olmaktadır. Yapılan hesapların doğru olması:

  • Sistemin ömrünü uzatır.
  • Sistem verimliliğini arttırır.
  • Doğru enerji elde edebilmenizi sağlar.
  • Adaptör seçiminde size yol gösterici olur.

Tüm bu seçimler, sisteminizin hayal ettiğiniz şekilde kurulmasını sağlar. Aksi halde yapılacak en ufak bir hata, sistemin çalışmamasını, kısa devre yapmasını ve dolayısı ile ömrünün kısa olmasını tetikler.

1 Volt Kaç Watt

1 volt için yapılan işlemler sonrasında bunun direnç değerine bağlı ve değişken bir şey olduğunu hesap ediyoruz. Buna göre bir Led aydınlatma sistemi kuracağınız zaman ilk olarak 1 amper neye eşittir gibi soruların cevaplarını aramalısınız. Bu cevapların akabinde sisteminiz için gereken enerjiyi hesaplayabilir, uygun formatta trafo seçimi yapabilirsiniz. MS Reklam firması olarak trafo, Led Aydınlatma ürünleri tercihinizde sizlere hesaplarımız ile birlikte her zaman yardımcı olmaktayız. Dilerseniz bir önceki konumuz olan 5630 Bar Led Kaç Amper? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?