Led Led Ampul

10 Watt Ampul 1 Saatte Ne Kadar Yakar?

10 Watt Ampul 1 Saatte Ne Kadar Yakar

10 Watt Ampul 1 Saatte Ne Kadar Yakar?

[toc]

10 Watt ampul 1 saatte ne kadar yakar? Ampuller bilindiği üzere Led aydınlatma araçlarına göre daha fazla enerji tüketmektedir. Hatta bu fark çoğu zaman 10 katı dahi geçebilmektedir. İşte bu noktada karşımıza harcanılan enerji hesaplaması çıkmakta ve bir karşılaştırma yapma durumu söz konusu olmaktadır. Ancak bunun için 1 ampulun saatte ne kadar enerji harcadığını bilmek gerekir.

10 Watt ampul bir saatte 10 watt enerji harcamaktadır. Ancak bunun TL olarak karşılığını hesap etmek oldukça zordur. Çünkü burada enerji katsayısı devreye girmekte ve saatte ne kadar elektrik harcandığına bağlı olarak bir TL katsayısı çıkmaktadır. Ülkemizde enerji birim fiyatları her ilde ve hatta ilçede değişkenlik göstermektedir. O nedenle biz bu değeri 0,50 olarak alırsak bir saatte kuruşlara kadar inecek bir elektrik tüketimi gerçekleştirdiği bununda 0,05 TL olduğu söylenebilir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Şerit Led En Fazla Kaç Voltla Çalışır? içeriğini inceleye bilirsiniz.

10 Watt Ampul 1 Ayda Ne Kadar Yakar?

10 Watt olarak çalışan ampul, uzun süreli kullanım konusunda ortama da fazla miktarda ısı yayacaktır. Üzerindeki dirençlerden geçen elektrik akımı, bir müddet sonra ısı olarak ortama yayılmaktadır. İşte bu noktada ampulü dinlendirmek ve gerektiği kadar kullanarak onun ömrünü uzatmak mümkündür.

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Ampullerin bu enerji tüketimleri saat olarak hesaplandığında oldukça az gibi görünebilir. Ancak işin içine girildiğinde hiçte öyle olmadığı ve aylık tüketimde oldukça farklı miktarların açığa çıktığı görülmektedir. Günde ortalama 10 saat çalışan bir ampul ayda 15 TL gibi bir tutar ile elektrik faturasını şişirmektedir. Buna göre tasarruflu bir aydınlatma için;

  • Aydınlatma araçlarını lüzum oldukça kullanmak
  • Mümkünse Led aydınlatma tercih etmek
  • Aydınlık ortamlarda çalışmak gerekir.

10 Watt ampul 1 saatte ne kadar yakar sorusuna verdiğimiz cevabın akabinde artık sizlerde evlerinizde kullandığınız ampulün ne kadar elektrik harcadığını hesaplayabilirsiniz. Bunun akabinde yapmanız gereken en temel şey led ampullerin yerini tasarruflu olan modelleri ile değiştirmektir. Daha fazla detay, aklınıza takılan soru ve görüşler için bizlere sayfamızın altından yazabilir, hesaplamalarımızı görebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?