Led Led Ampul

100 Watt Ampul Kaç Amper Çeker?

100 Watt Ampul Kaç Amper Çeker

100 Watt Ampul Kaç Amper Çeker?

1879 yılında Edison tarafından icat edilen ampul, aydınlatma için kullanılan bir araçtır. İçerisinde argon gazı bulunur ve cam bir şişe içerisinde ışık yayar. Ampul icat edildikten sonra mumlar ve diğer aydınlatma araçları zaman içerisinde tarihe karışmıştır. Günümüzde bu ampullerin çalıştırılabilmesi için gereken elektrik gücü hesaplanmakta ve ona göre trafo seçimi gerçekleştirilmektedir.

Bir veya daha fazla kullanılan ampulün enerji ihtiyacının doğru bir şekilde hesaplanması önemlidir. Buna göre bu hesabın doğru yapılmasının avantajları:

  • Seçilecek olan trafonun gücü konusunda emin olunur.
  • Yanlış yapılan hesaplamalar sistemin ömrünü kısaltır.
  • Doğru hesaplamalar ise ampullerin ömrü uzar, daha iyi aydınlatma sağlar.

Bu hesaplamaların akabinde bir ampul kaç amper çeker gibi sorular ile karşılaşılmakta ve gereken her türlü işlem başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Led Ampul Watt Hesaplama

100 watt bir ampulün direnç değeri 1’dir. P = I x V formülünden I = 100 / 220 = 0,45 amper çıkar. Yani 100 watt bir ampul 0,45 amper akım çeker. Bunların sayısı arttıkça çekecekleri akım miktarı da artacaktır. Yani 100 watt 10 tane ampul 4,5 amper, 100 watt 20 tane ampul 9 amper çeker gibi hesaplamalar yapılabilir.

Bunlara uygun adaptör seçiminde ise oldukça titiz davranılmalıdır. 10 tane ampul için gereken amper değerinin üzerinde bir adaptör tercih edilmesi gerekir. Yani 4,5 amperlik bir adaptör yerine 6 – 7 – 8 amper değerlerinde bir adaptör sizin için yeterli olacaktır. Böylelikle sistemi korumuş, ampullerin ömrünü uzatmış olursunuz.

100 watt ampul kaç amper çeker sorusuna verdiğimiz cevabın akabinde diğer hesaplamaları da siz yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler:

  • Kaç adet ampul kullanacağınız
  • Sisteme uygun değerlerde adaptör seçimi
  • Sisteme uygun değerlerde ve hatta daha yüksek güçte trafo seçimidir.

Kuracağınız aydınlatma sisteminin gerektirdiği hesaplamaları yaptıktan sonra gerekenler için MS Reklam olarak bizlere ulaşabilirsiniz. Firmamız, sizin hesaplarınızı da kontrol ettikten sonra en uygun adaptör ve trafo seçimi konusunda sizlere destek verir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Watt Amper Hesabı Nasıl Yapılır? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?