Led Şerit Led

3 Çipli Led 1 Metrede Kaç Amper Çeker?

3 Çipli Led 1 Metrede Kaç Amper Çeker

3 Çipli Led 1 Metrede Kaç Amper Çeker?

Şerit Led satın almak istediğinizde karşınıza 3 çipli ve tek çipli olan Led’ler çıkar. Piyasada oldukça yaygın şekilde bulunan bu Led aydınlatma araçlarını kolaylıkla edinebilirsiniz.

Led satın almadan önce kullandığınız trafonun gücünü kontrol etmeniz gerekir. Trafonun gücü boyunca yapacağınız hesaplamalarda tek çipli veya 3 çipli şerit Led’lerden kaçar metre almanız gerektiğini hesap edebilirsiniz. Böylelikle elektriksel nedenlerden dolayı Led’lerin bozulmasının önüne de rahatlıkla geçebilirsiniz.

Led seçimi yaparken ve boyunu hesaplarken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Gereken amper değerini net bir şekilde hesaplamak
  • Hesaplanan amper değerinden daha düşük bir adaptör kullanmamak
  • Hesaplanan amper ve güç değerlerinden daha düşük trafo kullanmamak
  • Hesaplanan amper değerinden biraz daha yüksek amper gücü olan adaptör ve trafo seçimi yapmak.

Bu hesaplamalar sonrasında artık sizlerde şerit Led seçimi yapabilir, sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.

1 Metre Şerit Led Kaç Lümen

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Piyasa bulunan 3 çipli ve tek çipli Led’lerin kaçar amper çektiği konusu her zaman merak edilmektedir. Buna göre:

  • Tek çipli şerit Led 1 metrede 0,4 amper akım çekerken 5 metrede ise 2 amper akım çeker.
  • 3 çipli şerit Led 1 metrede 1,2 amper akım çekerken 5 metrede ise 6 amper akım çeker.

Alınacak trafo ve seçilecek adaptör ise her zaman için 5 metrelik bir şerit Led’de 6 amperin değerin 8 – 9 – 10 amper güçlerinde olması gerekir. Sistemin sağlıklı ve uzun süreli çalışması için bu durum gerçekten çok önemlidir.

3 Çipli Led 1 Metrede Kaç Amper Çeker? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda Led’lerin özelliklerine göre 1,2 amper akım çekebildiğini gördük. Şerit Led’lerin az enerji tüketmesinin altında yatan nedende tam olarak budur. Az akım çekmek ve daha güçlü bir aydınlatma sağlamak şerit Led’lerin en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki led’lerden uzun süre faydalanmak için gereken sistemin doğru değerler ile kurulması da son derece önemlidir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan 1 Modül Led Kaç Amper Çeker? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?