Led Şerit Led

3 Çipli Şerit Led Ne Demek?

3 Çipli Şerit Led Ne Demek?

Aydınlatma konusunda elektrik tüketiminde gösterdiği tasarruf ile adeta çığır açan LED ışıklandırma sistemi, pek çok farklı dala ayrılmıştır. Çiplerine göre bakıldığında ise tek çip veya üç çip şerit LED’ler karşımıza çıkmaktadır. Buna göre 3 çipli şerit Led ne demek sorusu hemen akıllara gelmektedir.

LED’ler çeşitlerine göre şu şekilde sınıflandırılabilir.

 • Üç veya tek çipli LED’ler
 • Silikonlu veya silikonsuz LED’ler (iç mekân için silikona gerek duyulmazken dış mekân için su geçirmezlik sağladığından dolayı silikona gerek duyulur.)
 • Analog (tek renk veya çoklu renk RGB LED’ler) veya dijital LED’ler

Bu sınıflandırma içerisinde biz ilk maddeye odaklanacağız. Şerit LED’ler içerisinde kutucuklar bulunur. Bu kutucuklar içerisinde eğer 3 tane çip varsa buna üç çipli, tek bir tane var ise buna da tek çipli LED denir. 3 tane çipi bir arada tutabilmek için bu kutucuklar diğerine göre biraz daha büyüktür.

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

3 Çipli Şerit Led Ne Demek

3 Çipli Şerit Led Ne Demek ve 3 Çip ile Tek Çip Farkı Nedir?

3 ve tek çipli şerit Led’ler arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar kısaca şu şekildedir:

 • Tek çipe sahip olan ürünler genellikle dekorasyon amacıyla kullanılır. Çünkü bunlar 3 çip taşıyan göre daha az ışık gücü sağlarlar.
 • 3 çipli ürünler 5050 ürünler olarak da anılmaktadır. Dolayısı ile bir tane çip yerine içerisinde 3 tane çip bulunan bölümlerden 3 kat daha fazla ışık açığa çıkar.
 • Dış aydınlatma için kullanılan ve 3 çip bulunan LED’lere silikon takılmaktadır. Çünkü dışarıda yağmur ve su girerek ışık kaynağına kısa devre yaptırabilir. Silikon ile bunun önüne geçilmeye çalışılır. Ayrıca mutfak ve banyo gibi alanlarda da silikonlu modeller tercih edilmelidir.
 • 3 çipli şeritlerde çipin konulduğu kısım daha büyüktür.
 • Tek çipli modeller 4,8 Watt elektrik harcarken 3 çipli modeller ise 8,4 Watt ve 18 Watt değerinde elektrik harcar.

3 çipli şerit Led ne demek sorusuna biraz kıyaslama ile cevap vermeye çalıştık. 3 çipli şerit LED, daha fazla aydınlatma sağladığı için aynı zamanda daha da fazla elektrik tüketimi gerçekleştirir. Bu durumda göz önüne alınarak ikisi arasından ihtiyaç duyulan seçilmelidir. Yani bir süsleme için tek çipli LED yeterken iyi ve dikkat çekici bir aydınlatma için 3 çipli şerit LED yeterli olacaktır.

3 Yorum

 • Üç çiplinin ışık ve tüketim farkını merak edip ararken sayfanızla karşılaştım.
  Basit ve anlaşılır bilgilendirme için çok teşekkürler..

 • 3 cipli ile 10 cipli arasinda ışık ve kalite farki nedir acaba?
  10lu daha uzun omurlumu? Daha cok mu aydinlatiyor?

Düşüncelerini Paylaş?