Led Şerit Led

5 Metre Şerit Led Kaç Amper Çeker?

5 Metre Şerit Led Kaç Amper Çeker

5 Metre Şerit Led Kaç Amper Çeker?

Şerit Led, 5 metre uzunluğu bulunan esnek bir düzeneğe dizilerek aydınlatma görevi üstlenen araçlardır. Tek çipli veya 3 çipli seçenekleri bulunur. Bu çeşitlerin amper çekimleri de farklılık göstermektedir. Bundan dolayı 5 metre şerit led kaç amper çeker sorusunun cevabı da bu çeşitlemelerde farklılık gösterecektir.

Günümüzde şerit Led’lerin kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Cep yakmayan, fazla enerji sarfiyatı bulunmayan bu ürünler 1962 yılından günümüze kadar sürekli olarak gelişime uğramıştır. Şuan piyasalarda ise tek çip, 3 çip, silikonlu veya silikonsuz modelleri bulunmaktadır.

Çeşitlerine Göre 5 Metre Şerit Led Kaç Amper Akım Çeker?

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Şerit Led Kaç Amper Çeker

Şerit Led Kaç Amper Çeker

Şerit Led’ler hem aydınlatma açısından hemde ekonomik özellikleri sayesinde diğer ampul çeşitlerinden bir hayli ileride bir teknolojiye sahiptir. Buna bağlı olarak normal bir ampul ’den yaklaşık olarak 10 kat daha az amper çektiği bilinmelidir.

  • Tek Çipli Şerit Led: Bu şerit Led çeşitlerinin geneli 0,4 amper akım ile çalışmaktadır. Metrede 0,4 amper ise 5 metrede 2 amper akım çekebilme kapasitesine sahiptir.
  • 3 Çipli Şerit Led: Bu şerit Led kendi arasında 2 grupta incelenmektedir. Bu gruplarında amper çekim değerleri farklıdır.
    • Metresinde 30 adet Led bulunan şerit Led, 0,7 amper akım çekmektedir. 5 M uzunluğunda ise bu değer 3,5 ampere eşittir.
    • Metresinde 60 adet Led bulunan şerit Led ise 1,5 amper akım çeker. Bu değerde 5 metre için 7,5 amper akıma eş değerdir.

Normal ampuller bu kadar akımı neredeyse tek başlarına tüketirler. Ancak bu durum Led’lere geldiğinde 5 metre bir şerit led içerisinde tam 300 adet Led bulunur. Tüm tüketim değerleri bu 300 adet Led için geçerlidir. Yani 5 metre şerit led kaç amper çeker sorusunun cevabına normal ampullere oranla 10 kat daha düşüktür diyebiliriz.

Şerit Led, hangi hesaplamaları yaparsak yapalım dünyadaki en uygun fiyata sahip olan aydınlatma aracı olarak karşımıza çıkar. Estetik ve dekor unsurları da göz önüne alındığında kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Her türlü süsleme, kıvrımlı yüzeylere uygulanma gibi farklı özellikleri bulunur. Bunun dışında cam, plastik, alüminyum gibi maddelere yapışabilmesi de ayrı bir avantajdır. Ayrıca bir ampulün ömrüne kıyasla şerit Led’lerin ömrü daha uzun olduğundan dolayı satın alım miktarı da bir o kadar azdır.

3 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?