Led Led Ampul

50 Watt Ampul Kaç Amper Çeker?

50 Watt Ampul Kaç Amper Çeker

50 Watt Ampul Kaç Amper Çeker?

Led Ampul aydınlatma sistemleri, günümüzün vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi olmuştur. İlk ampul 1880 yılında Volta isimli bilim adamı tarafından tasarlanmış ancak bu ampul yeterli miktarda aydınlatma sağlanmadığı için yeterli görülmemiştir. Bunun akabinde çalışmalar devam etmiş ve günümüze kadar pek çok teknolojik gelişmeler yaşamıştır. Ampul seçerken özellikle enerji kullanımı göz önüne alınır ve bazı hesaplamalar yapılır. Trafo gücüne bağlı olarak yapılan bu hesaplamalarda 50 watt ampul kaç amper çeker sorusuna cevap aranmaya başlanmıştır.

Ampullerin akımları gerilim / direnç formülü ile hesaplanmaktadır. Buna göre 50 / 220 hesabı yapılmalı ve bir ampulün 0,225 amper çektiği hesap edilmelidir. Buna göre kullanılacak olan ampul sayısı önem kazanır. Örneğin:

    • 1 ampul 0,225 amper çekiyorsa 10 tanesi 2,25 amper akım çekebilir. Bu hesap ve türevleri ile trafo gücü hesaplanır.
  • Hesaplanan trafo gücü her zaman ihtiyaçtan daha fazlası olacak şekilde tercih edilmelidir.
  • İleri de yeniden bir elektrik gücüne ihtiyaç olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Led Ampul Kaç Amper Akım Çeker?

50 Watt led ampul için hesaplanan değerlerde direnç kat sayısı 1 olarak kabul edilir. Cos fi =1 alınır ve direnç görmezden gelinir. Küçük işletmeler için bu durum geçerli iken fabrika gibi büyük ölçekli işletmelerin elektrik hesabında direnç değeri de göz önüne alınır. Dilerseniz  bir önceki konumuz olan Mercek Led Kaç Amper Çeker? konumuzu inceleye bilirsiniz.

Ampullerin akım değerleri genel itibari ile bu şekilde hesaplanır. Ancak buradaki en önemli unsur kesinlikle kullanacağınız ampul sayısıdır. Ayrıca günümüz teknolojisine baktığımız zaman karşımıza aydınlatma aracı olarak ampul değil Led’ler çıkmaktadır. Belki alırken biraz pahalı gelebilecek olan bu Led aydınlatma araçları kullandıkça enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu nedenle günümüz teknolojisine ayak uydurarak ampul yerine Led aydınlatma araçları almanızı tavsiye etmekteyiz.

MS Reklam firması olarak her türlü aydınlatma, tabela ve trafo konusunda bizimle görüşebilirsiniz. Yaptığımız işlemlere dair hesaplamaları da sizlere sunarak en uygun trafo ve aydınlatma aracı konusunda yardımcı olmaktayız. Uzman ekiplerimiz ile birlikte işyeri, ev, AVM vb. tüm yerlerde kullanacağınız elektrik araçları konusunda bizlere danışabilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?