Led Led Tabela Modül Led Şerit Led

Adaptörün Amperi Yüksek Olursa Ne Olur?

Adaptörün Amperi Yüksek Olursa Ne Olur

Adaptörün Amperi Yüksek Olursa Ne Olur?

Adaptörler bilindiği üzere trafo ile elektrikli ürün arasındaki bağlantıyı sağlar. Akım değeri yüksek olan adaptörün bir zararı olur mu sorusu genellikle sorulan sorular arasındadır. Fazla amper zarar verir mi diye düşündüğümüzde bunun bir zararının olmadığını söyleyebiliriz.

Adaptör amperi olması gerekenden yüksek olursa ne olur?

 • Adaptörün 12.5 amper akım çekme gücü olduğunu varsayalım.
 • Sistem ise 5 amperlik akıma ihtiyaç duysun.
 • Bu adaptör ile sistemi çalıştırabilirsiniz.
 • Hatta gerekirse aynı sistemden 2 tane kurup 10 amper gücündeki bir sistemi de adaptör ile çalıştırabilirsiniz.
 • Yani adaptör amperinin yüksek olması zararlı değil, yararlı bir uygulamadır.

İleride ne olacağını kestirmek gerçekten zordur. Bu nedenle sistemin istediği ve ihtiyaç duyduğu akım değerinden daha yüksek seviyede bir adaptör almak her zaman faydalıdır.

Fazla Amper Zarar Verir Mi?

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Elektronik aletlerin çalışması için gereken akım gücünü veren araca adaptör denmektedir. Dalgalı akımı doğru akıma çevirme işini yapan adaptörler, elektronik ürünlerin çalışması için gereken enerjinin bağlantısını yapar.

Piyasada 3 farklı adaptör çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

 • Yarım Dalga Doğrultucu: Farklı yönlerden gelen akımlara aynı direnci göstermeyen adaptörlerdir. Genellikle piller ve şarj aletlerinin çalışması için kullanılmaktadır.
 • Tam Dalga Doğrultucu: Alternatif akımı doğru akıma dönüştürürken hiçbir zarara uğratmayan adaptörlerdir.
 • Köprü Tipi: Bu tip adaptörler tek bir yönden gelen akım için üretilmişlerdir.

Adaptörlerin çeşitleri piyasada 3 farklı şekilde görülebilmektedir. Adaptörün Amperi Yüksek Olursa Ne Olur diye baktığımızda yüksek amper zarar verir mi diye aklımıza gelmektedir. Buna göre yüksek amper gücüne sahip olan adaptörde herhangi bir zarar söz konusu olmaz. Sistem gereksinimlerinden daha yüksek amperli adaptör zaten tercih sebebi olmalıdır. Amper nasıl düşürülür, farklı adaptör kullanmak gerekir mi diye baktığımızda karşımıza çok çeşitli cevaplar çıkmaktadır. Bunun için sistemin istediği amperi düşürmek sizin için faydalı olurken adaptörün amper gücünü düşürmek bir fayda sağlamaz. Sizlerde isteğiniz doğrultusunda gereken amper gücünü hesaplayarak doğru adaptör seçiminde bulunmalısınız. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Rgb Led Kaç Amper Çeker içeriğini inceleye bilirsiniz.

5 Yorum

 • elimde 12v 6.5 amperlik akü var. süperbox modemini bu buna bağlamak istiyorum ama modemin adaptörü de Qutput 12v 1.5 yazıyor. 5 amper fazla olması modeme zarar verirmi ? yardımcı olursanız sevinirim

  • Sisteminize elektrik gidince 4 amper kalır (eğer psu bahsediyorsanız) boşta bir aküyse 4 saatte akünüz biter devirdaim şarj edilmiyorsa..

 • DVR Kayıt ihazı 12 volt 2 amper .Elimde 12 v 5 amper adaptör var cihaza bağlarsak zarar verirmi.
  Teşekkürler
  Enver KARAÇUHA

 • Merhabalar Tansiyon Ölçme aletine (6V) yanlışlıkla 15 V adaptör takmışım.Çalıştırma düğmesine bastıktan sonra ekrana görüntü geldi ve gitti.Bir daha açılmadı. Acaba bir çözümü var mı ? Yoksa cihazım bozuldu mu ? Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Düşüncelerini Paylaş?