Güncel Bilgiler

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

Bilgisayarların ekranları bazen sizlerin isteklerine cevap veremez. Bu durumda aynı ekranı televizyonda görmek isteyebilirsiniz. Kimi zaman film izlemek kimi zamansa sunum yapmak için bu gerekebilir. Bu durumda yapmanız gereken şey bilgisayar televizyona nasıl bağlanır sorusunun cevabını araştırmaktır. Yazımızda bilgisayarı televizyona bağlama konusunda detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız.

Bilgisayar ile televizyon arasında bir bağ kurmadan önce bunu nasıl yapacağınızı bilmelisiniz. Öncelikli olarak kendinize şu soruları sorun.

  • Bilgisayar ekranı ile televizyon arasında kablolu bağlantı mı yapacaksınız?
  • Bilgisayar ekranı ile televizyon arasında kablosuz bağlantı mı yapacaksınız?

Bunun cevabı birazda televizyonun özellikleri arasında gizlidir. Eğer ki kablosuz bir bağlantı yapma şansınız varsa o zaman kesinlikle bu yolu tercih etmelisiniz. Biz sizlere 2 yolu da anlatacağız.

Bilgisayarı Televizyona Kablolu Bağlamak

Taşınabilir veya taşınamaz bilgisayarlarınızı kablo ile birlikte televizyonlarınıza rahatça bağlayabilirsiniz. Bu günümüzde en çok tercih edilen yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman oyun oynamak için yaptığınız bu bağlantı kimi zamansa harika film & dizi izlemenizi sağlayabilir. Bunun için yapmanız gerekenler:

  • Bağlantılar: Bilgisayar ve televizyonunuzun hangi bağlantıları desteklediğini öğrenin ve ona uygun giriş çıkışa sahip olan ara kabloyu tedarik edin. VGA, S – Video, Kompozit, Dijital Video Ara Yüzü, Yüksek çözünürlüklü Multi Medya Ara Yüzü gibi bağlantı noktalarından hangisinin cihazlarınızda mevcut olduğunu öğrenin.
  • Ses Kablosu: Kimi zaman bilgisayar ile televizyona yapacağınız bağlantıda ses aktarımı gerçekleşme özelliği bulunmaz. Bunun için ek olarak birde ses kablosu almak durumunda kalabilirsiniz. Bu genellikle eski tip televizyonlar için geçerli olan bir durumdur.
  • Bağlantı Yapın: Kabloyu hem bilgisayar hem de televizyon bağlantı noktalarında doğru noktalara bağladığınızdan emin olun.
  • Görüntü Gelmesi: Bilgisayarda bulunan “Fn” tuşu aracılığı ile görüntüyü bilgisayardan televizyona aktarabilirsiniz. Bunun için “F” tuşlarına bakın ve sizin için görüntüyü aktarabilecek olan “F” tuşunu bulun. Sonrasında ise “Fn” tuşu ile “F” tuşuna birlikte basın.
  • Görüntü Kalitesi: Görüntü kalitesi eğer gerçekten kötü ise o zaman ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz. Bunun için hem bilgisayarı hem de televizyonu kullanmanız söz konusu olabilir.

Tüm bunlarla birlikte artık görüntüyü televizyonda görürsünüz. Ufak tefek bazı ayarlamalar yapma ihtimaliniz olabilir. Mesela görüntüyü yaklaştırma ve uzaklaştırma işlemlerini manuel olarak yapmanız gerekebilir. Tüm bunlara karşı hazırlıklı olursanız eğer birkaç dakika içerisinde bilgisayar televizyona nasıl bağlanır sorusunun cevabını bulmuş ve işlemi başarıyla yapmış olursunuz.

Bilgisayarı Televizyona Kablosuz Bağlamak

Bilgisayarı Televizyona Kablosuz Bağlamak

Bilgisayarı Televizyona Kablosuz Bağlamak

Son yıllarda çıkan akıllı televizyon teknolojilerinde televizyona kablosuz olarak bağlanmanızda mümkündür. Bu durum gerçekten oldukça kaliteli bir şekilde televizyondan görüntü alınmasını sağlamaktadır.

Kablosuz bir şekilde yapacağınız Bilgisayar ve akıllı cihaz bağlantısında önemli olan nokta ortak bir Wi – Fi ağının olmasıdır. Eğer ki iki cihazı da aynı ağa bağlayabilirseniz bu durumda yapmanız gereken şey akıllı cihazlarınızda “cihaz arama” sekmesine gitmek ve orada televizyon ile bağlantı oluşturmaktır. Sonrasında ise görüntüyü bilgisayar veya cep telefonundan alarak televizyona aktarabilirsiniz.

Bilgisayar televizyona nasıl bağlanır diye baktığımız zaman karşımıza bu 2 temel unsur çıkmaktadır. Günümüzde ne popüler olarak karşımıza çıkan kablolu bağlantıdır. Burada ise elinizde bir adet “HDMI” kablosu olması şarttır. Bu kabloyu satın almadan önce doğru giriş çıkışa sahip olduğunu kontrol etmelisiniz. Sonrasında ise kolayca bağlantı yapabilir ve izleyeceğiniz film, sunacağınız sunumu rahatlıkla televizyon ekranından gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Harezmi Kimdir? inceleye bilirsiniz.

8 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?