Elektrik Güncel Bilgiler

Cat5 Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Cat5 Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır

Cat5 Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Cat 5 kablosunun açılımı category 5 olarak bilinmektedir. Bu kablo yüksek verimlilik içererek fazla miktarda verinin taşınmasını sağlar. Genellikle karşımıza yerel ağ bağlantısı yapılacağı zaman karşımıza çıkar. Cat 5 Kablo bağlantısı nasıl yapılır sorusunun cevabı ile aşağıdaki hatlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Ethernet bağlantıları
  • Telefon bağlantıları
  • Diğer veri aktarım araçları

Yukarıdaki seçenekler ile ifade edilen internet kullanımı ve telefon konuşmaları gibi günlük hayatta sıklıkla yaptığımız tüm işleri Cat5 ismi verilen kablo ile birlikte yapmaktayız. UTP kablo standardında bulunan bu kablolar, bir üst model olan Cat6 bağlantılarına göre daha düşük veri taşımaktadır. Ancak hangi kabloyu kullanacağınızı belirlemek için amacınızı bilmeniz ve buna bağlı olarak hesaplamasının düzgün bir şekilde yapılması gerekir.

Cat5 Kablo Renk Sıralaması

Cat5 Kablo Renk Sıralaması

Cat5 Kablo Renk Sıralaması

1. Turuncu Beyaz
2. Turuncu
3. Yeşil Beyaz
4. Mavi
5. Mavi Beyaz
6. Yeşil
7. Kahverengi Beyaz
8. Kahverengi

Cat5 Kablo Cross Renk Dizilimi

Cat5 Kablo Cross Renk Dizilimi

Cat5 Kablo Cross Renk Dizilimi

Cat5 bağlantısı için 2 farklı bağlantı modeli bulunmaktadır. Bunlar:

  • Normal bağlantı: Bu bağlantı çeşidi genellikle bilgisayardan Switchlere yapılacak olan bağlantılar içerisinde kullanılmaktadır. Bu bağlantıyı yaparken bulduğunuz kabloların tamamının aynı renkli olanları eşleştirilmektedir.
  • Cross bağlantı: Bu bağlantı İngilizcesinden anlayabileceğiniz gibi çapraz bağlantı demektir. 2 farklı bilgisayarı birbirine bağlamak istediğiniz zaman veya 2 farklı sistem arasında bağlantı yapmak istediğiniz zaman bu bağlantı çeşidini kullanırsınız. Bir tane kabloda tüm renkler normal ile aynı olurken diğerinde ise turuncu ve yeşil renkler birbiri ile yer değiştirmektedir.

Bağlantı yapılabilmesi için sizlere sunacağımız yöntemler bu şekildedir. Bununla birlikte Cat5 bağlantısı yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu kablolar çok hassas kablolar olduklarından dolayı tüm işlemlerde dikkatli olmanız gerekir. En ufak bir toz dahi arasına girse o sizin için veri aktarımını engelleyen bir madde olur.

Cat5 kablo bağlantısı sonrasında Cat6 kablolarda bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta ne kadar veri aldığınız ve ne kadar güçlü bir sisteme ihtiyaç duyduğunuzdur. Bunun hesaplamasını yaptıktan sonra kablo seçerseniz eğer ekstra maliyetlerden de kaçınmış olursunuz. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Kablo Kesiti Hesaplama inceleye bilirsiniz.

6 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?