Elektrik Güncel Bilgiler

Cat6 ve Cat5 Ethernet Kablo Arasında Farklar Nelerdir?

Cat6 ve Cat5 Ethernet Kablo Arasında Farklar Nelerdir

Cat6 ve Cat5 Ethernet Kablo Arasında Farklar Nelerdir?

Cat kablolar; internet, telefon ve diğer veri aktarım araçlarında kullanılan kablolardır. Yüksek hızlı veri aktarımını sağlayan bu kablolarda verinin yüküne göre bir takım sınıflandırmalar yapılmaktadır. Biz bu yazımızda sizlere Cat5 ve Cat6 kabloları arasındaki farklar konusundan bahsedeceğiz.

Cat 6 olarak ifade edilen kablo çeşidi Cat 5 kabloya göre daha bir üst modeldir. Dolayısı ile bir takım özellikleri daha gelişmiş ve daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu kablolar vasıtası ile evimizde interneti kullanabilmekte ve sabit telefonlar ile görüşme yapabilmekteyiz.

Cat 5 ve Cat 6 Arasındaki Farklar

  • Cat 6 kablonun dış tarafında parazitlerden korumak için bir aparat mevcuttur. Aynı durum ne yazık ki Cat 5 için geçerli değildir.
  • Cat 6 kablolarda Cat 5 için büyük problem oluşturan kablo korunmasına karşı bir çözüm bulunmuştur. Kabloları birbirinden ayırmak ve parazitleri önlemek için bir alüminyum folyo bu kablolarda kullanılmıştır.
  • Cat 6 kablonun dayanıklılığı da oldukça yukarı taraflardadır. Bu kablolar özellikle Cat 5 kablolara göre daha uzun süreli kullanım olanağı vermektedir.
  • Cat 5 ve Cat 6 kablolar arasındaki belkide en büyük fark veri aktarım ve taşıma hızıdır. Cat 5 sadece 100 mps veri taşıyabilirken Cat 6 kablolar 1000 mps veri taşıma kapasitesine sahiptir. Yani yaklaşık 10 kat daha çok veri taşıyabilirler.
Cat 5 ve Cat 6 Arasındaki Farklar

Cat 5 ve Cat 6 Arasındaki Farklar

Cat 5 ve Cat 6 arasındaki farkların en temel nedeni ise Cat 6 kabloların daha iletken olmasıdır. Çok daha uzun mesafelere kadar aynı veriyi sabit bir hız eşliğinde taşıyabilen Cat 6 kablolar sayesinde günümüzün internet çekim kalitesi her geçen gün daha da artmaktadır.

Cat kablolar, hayatımıza bir şekilde adapte olan teknolojik ve akıllı cihazlar için kullanılan en önemli araçlardan bir tanesidir. Özellikle veri ile çalışan tüm cihazlarda bu kabloların kullanıldığı bilinmektedir. Ancak ihtiyaç duyacağınız veri aktarım hızına göre sizlerde bu kablolardan istediğinizi alabilirsiniz. Dolayısı ile daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Çalışma Alanı Oda Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? inceleye bilirsiniz.

15 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?