Güncel Bilgiler

Civata Nedir? Civata Çeşitleri Nelerdir?

Cıvata Nedir

Civata Nedir?

Civata bütün sektörlerde karşımıza çıkan ve yeri geldiğinde somun vazifesi görerek çıkartılıp takılabilen ürünlerdir. Sıkma olarak kullanılan ve iyice sıkıldığında kolay kolay çıkmayan bu üründe önemli olan nokta uzunluk ve genişliktir. Genellikle altıgen şeklinde bulunan bu ürün silindirik ve dişli yapısı ile dikkat çekmektedir.

Oldukça sağlam olan cıvataların kırılması, parçalanması oldukça zordur. Takıldığı malzeme ise olduğu yere iyice yapışır. Burada uzmanlık gerektiren nokta ise 2 cıvata arasına ne kadar mesafe konulabileceğidir. Bu mesafe yapacağınız işin sağlamlığını da doğrudan etkilediğinden dolayı en hassas karar verilmesi gereken konu budur.

Cıvatalar kullanılmadan önce bağlanacağı parçalara delikler açılır. Bu deliklerden monte edilen cıvatalar öncesinde araya birde somun konulur. Böylelikle işlemin daha da hassas yapılması sağlanmış olur.

Civata Çeşitleri

Cıvata Çeşitleri

Cıvata Çeşitleri

Cıvatalar piyasada pek çok farklı şekilde bulunabilmektedir. Bunları sınıflandırırsak eğer şu şekilde ifade etmemiz doğru olacaktır.

  • Baş Biçimlerine Göre Cıvatalar: altı köşeli, allen, havşa, tornavida, yıldız tornavidalı vidalardır. Bunlar vidanın başı itibari ile dikkat çeken geometrik şekillere göre isimlendirilmiştir.
  • Özel Amaçlı Cıvatalar: Halka başlı, göz başlı, u cıvatalar, flanşlı cıvatalardır. Bunlarda özel kullanım alanlarına göre sınıflandırılmış olan vidalardır.
  • Gövdelerine Göre Cıvatalar: Başsız, germe, vidalı, sac, akıllı, ağaç, esnek, tolerans gövdeli cıvatalardır.

Görüldüğü üzere 3 ana başlıkta incelediğimiz cıvataları pek çok farklı başlığa koymak mümkündür. Özellikle kullanım alanlarına bakıldığında karşımıza pek çok farklı konu çıkan cıvataları dilerseniz sizlerde farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta sizlerin bunu hangi amaçla kullanacağınızdır. Birde elbette ki bu iş için birkaç tane yanınızda somun bulunması gerekmektedir.

Cıvata kullanıldığı alanlarda genellikle sıkma anahtarı ile sıkılır. Ancak dar yerlerde bu aracı kullanmak son derece zor olabileceği için farklı yöntemlerde mevcuttur. Mesela öyle yerlerde mümkünse cıvatayı değiştirerek yerine tornavida başlıklı cıvata kullanabilirsiniz. Üstelik bununla kalmayarak diğer çeşitlere göz atabilir ve hangisi en uygunsa onu seçebilirsiniz. Bu ürünler uzun süre dayanıklı ve kolay kolay parçalanmazlar. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Enerji Nedir? inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?