Led Ekran

Digital Marketing Nedir? Pazarlama İpuçları

Digital Marketing

Firmalar veya şahıslar üretmiş oldukları mal ve hizmetleri kullanıcısına ulaştırmak için değişik yol ve yöntemler keşfetmişlerdir. Tarihsel süreç ile beraber bu yöntemlerde değişikliğe uğramıştır. Daha önceki zamanlarda insanlar ürettikleri bu mal ve hizmeti klasik ve birebir iletişim yolu ile anlatıp kullanıcıya ulaştırıyorken günümüzde bu sektör dijital ortama aktarılmıştır. Firma veya kişiler ürettikleri ürünleri hedef kullanıcı kitleye digital ortamda pazarlama sürecine digital marketing denilmektedir. Kısa zamanda çok uzun mesafelere ve geniş hedef kitleye ulaştırılabilmesi açısından dijital Pazarlama çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması herkesin bilgisayar akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanması insanlara ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Sosyal medya, mobil platformlar ve internet ortamında insanlara ulaşımı daha kolay olmaktadır.

Digital Marketing Kanalları

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre ülke nüfusunun yaklaşık %50 si interneti aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu kadar büyük bir oranda insanların interneti ve sosyal medyayı kullanması dijital pazarlamayı daha da önemli yapmaktadır.  Digital marketing alanında kendini geliştirmeyen işletmeler rakiplerine oranla geriye düşecek ve satışları da bu durumdan etkilenecektir. Dijital pazarlama internet siteleri sosyal medya kanalları online broşür ve kataloglar logo ve benzeri marka değerleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. İnsanların yüksek oranda bu kanalları kullanıyor olması hedef müşteri kitlesine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Güncel dünyayı takip edecek olan işletmeler dijital pazarlamaya zaman ve bütçe ayırmaları bir zorunluluk haline gelmiştir.

Digital Pazarlama İpuçları

Digital marketing alanında faaliyet gösterecek olan kişiler dikkat çekici farklı ve kaliteli içerikler üretmek zorundadır. Yayınlanacak içerikler açık ve anlaşılır olmalıdır. Bu şekilde bir içerik görüntülenme sayısı açısından önde olacaklar. Sosyal medya araçları olan Facebook Instagram Twitter Google Pinterest gibi yaygın kullanılan alanların kullanılması artı değer sağlayacaktır. İnternet sitemizin mobil uyumlu yani cep telefonu ve tablet bilgisayarlar gibi cihazlara uyumlu olması ziyaretçi sayınız açısından artı sonuçlar verecektir. Hedef kitlenizin yönelimlerine göre kendinizi ve dijital kanallarınızı güncellemeniz gerekir. Uygun fiyat ve kampanya gibi logolarınızla müşterilerimize alışveriş yapmaya teşvik geleceksiniz. Bu konularla ilgili alanında uzman tecrübeli bir kadro ile çalışmanız sizlere avantaj sağlayacaktır.

Düşüncelerini Paylaş?