Elektrik Güncel Bilgiler

Elektrik Faturası ve kWh Hesaplama 2021

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik icat edildikten sonra telefonlar gibi hayatımızın her alanına girmeyi başarmıştır. Özellikle şuan mevcut teknolojik gelişmelerin tamamı kendisini elektriğe borçludur. Günümüzde ev, işyeri, sanayi yerleri gibi alanlarda kullanılan elektrik faturası hesaplama gibi işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

2021 yılında ortalama bir elektrik birim fiyatı 0,80 TL’dir. Bu rakam ile tükettiğiniz elektriğin kWh değerini çarparsanız aslında elektrik faturasını bulabilirsiniz. 0,80 TL fiyata vergiler dâhil olduğundan dolayı herhangi bir ek işlem yapmanıza da gerek yoktur.

Elektrik Faturası Hesaplama Parametreleri

Fatura hesaplaması yaparken bir takım ekstra bedelleri de göz önüne almanız gerekmektedir. 2021 yılında yapılacak olan bir hesaplama içerisinde dahil edilen parametreler şunlardır:

  • Aktif Enerji Birim Fiyatı: Bu değer her ay değişmektedir ve 2021 yılında ortalama 0,40 TL / kWH olarak hesaplanmıştır.
  • Dağıtım Bedeli: 0,25 TL / kWh olarak 2021 yılında hesaplanmaktadır.
  • TRT Payı: Toplam enerji bedelinin %2 oranındaki kısmı TRT payı olarak ayrılmaktadır.
  • Elektrik Tüketim Vergisi: Toplam enerji bedelinin %5’lik kısmını oluşturur.
  • Enerji Fonu: Toplamda enerji bedelinin %0,7 oranındaki kısmı enerji fonunu oluşturur.
  • KDV: Tüm hesaplanan bedellerin üzerinden %18 oranında bir kısmı oluşturur.

Bu parametreler ile birlikte Elektrik faturası hesaplama işlemlerini başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımızın başında verdiğimiz tutar olan 0,80 TL’lik tutar aslında bunların hepsini kapsayan bir tutardır. Ancak burada önemli olan nokta fatura hesabı yaparken sizlerin ne kadar doğru bir işlem yaptığıdır. Aksi halde düşük veya yüksek olarak beklediğiniz tutarlar sonrasında şok yaşayabilirsiniz.

Elektrik Faturası Kaç Gün Ödenmezse Kesilir?

Elektrik Faturası Hesaplama 2021

Elektrik Faturası Hesaplama 2021

Her faturanın karşısında son ödeme tarihi bulunmaktadır. Bu ödeme tarihleri size verilmiş olan son gün değildir aslında. Çünkü burada akşam 24:00 zamanına kadar sizlerin halen ödeme yapma şansı bulunmaktadır. Ancak bazı nedenlerden dolayı faturanızı ödeyemediyseniz o zaman elektriğinizin kesilmesini beklemeye başlayabilirsiniz.

Elektrik faturası kaç gün ödenmezse kesilir diye baktığımızda öncelikli olarak ödeme tarihini geçirmiş olmanız gerekir. Sonrasında ise elektrik dağıtım şirketleri tarafından sizlere bir tane ihtar gönderilir. Burada faturayı ödemeyi unuttuğunuzu anlayabilirsiniz. Bu bildirim yapıldıktan sonra ise artık sizin için son 5 gün kalmış demektir. 5 gün içerisinde faturanızı muhakkak ödemelisiniz.

Elektrik Faturasına İtiraz Etme

İnsanlar bazı sebeplerden dolayı faturalara itiraz edebilmektedir. Elbette bunun en büyük nedeni faturanın yüksek geldiğini düşündükleri içindir. Bununla birlikte diğer sebepler:

  • Kaçak elektrik cezasına itiraz
  • Yüksek gelen elektrik faturasına itiraz
  • Kayıp kaçak bedeline yapılacak olan itiraz

Bunun gibi nedenler faturaya olan itirazınızın ana konusu olabilir. Sizlerde faturada bir yanlışlık yapıldığını düşünüyorsanız eğer 1 yıl içerisinde itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu itirazı ise elektrik tedarik firması en geç 10 gün içerisinde cevaplayacaktır.

Elektrik faturası hesaplama yaptıktan sonra dilerseniz sizlerde faturanıza itiraz edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta tarihleri asla kaçırmamaktır. 1 yılı geçen süreç sonrasında itirazlarınız artık değerlendirilmez ve bu hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

Elektrik faturası ödeme kanalları da bir hayli fazladır. Günümüzde internet bankacılığının bir hayli geliştiğini ve insanların fatura ödemek için günün her anında bu kanalları kullanabileceğini biliyor muydunuz? İşte bu kadar rahat bir şekilde ödemeniz mümkün olan faturanızı çok kısa bir süre içerisinde ödeyerek faturanın gününün gelmesini beklemenize gerek kalmamaktadır. Hatta bu faturalara yönelik olarak otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda banka sizin yerinize faturayı ödeyecektir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Aydınlatma Hesaplama inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?