Elektrik Güncel Bilgiler

Enerji Nedir? Enerji Çeşitleri Nelerdir?

Enerji Nedir

Enerji Nedir? Enerji Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde var olan akla gelebilecek her şeyin devam etmesi enerji ile mümkündür. Çevrenizde olup biten her şeyin sebebidir. Elmanın yere düşmesi, rüzgarın çıkması, sizin yürümeniz, düşünmeniz vb. her şey enerji kavramı ile mümkündür.

Hayatımıza şekil verip hareket katan enerji ile birlikte sizlerde oldukça kaliteli bir şekilde iş yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta bilimsel olarak bunun tanımını yapmaktır. Çünkü henüz fizik bilimi dahi enerjinin tanımını doğru düzgün yapamamaktadır. Yapmakta çok zorlanmaktadır. Çünkü çok geniş bir kavramdır.

Enerji Çeşitleri

Enerji Çeşitleri Nelerdir

Enerji Çeşitleri Nelerdir

Toplamda 8 farklı enerji çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Mekanik Enerji: En çok bilinen çeşittir. Cisimlerin hareket edebilmesi için harcadıkları ve kazandıkları enerjidir. Hem potansiyel hem de kinetik enerjinin toplamına eşittir.
  • Kinetik Enerji: Cisimler hareket ederler. Hareket anında bu cisimlerde enerji bulunmaktadır ve buna kinetik enerji denmektedir. Cismin hareket halindeki hızı ne kadar fazla ise enerjisi de o kadar fazladır diyebiliriz.
  • Potansiyel Enerji: Maddelerin zeminden yükseklikleri ile doğru orantılı olan bu enerji birimi, cismin sahip olabileceği enerjinin tamamıdır.
  • Isı Enerjisi: Cisimde yer alan moleküller hareket ederler. Bu hareket esnasında ortaya bir ısı çıkar. Hareketteki etkileşimler sonucunda çıkan ısıya ısı enerjisi denir.
  • Kimyasal Enerji: Katı, sıvı ve gaz maddeler devamlı olarak bir etkileşime girerler. Kimyasal reaksiyona giren bu maddeler enerji de üretmektedir. Bu tepkiler ve reaksiyonlar sonrasında maddenin yapısında değişikliklerin meydana gelmesi gerekir.
  • Nükleer Enerji: Radyoaktif özelliği bulunan maddelerin patlaması, aktif hale gelmesi sonucunda açığa çıkan enerjidir. En bilineni atom bombasıdır. Atom atıldıktan sonra ortaya çıkan enerji tamamen nükleer enerji olarak isimlendirilir.
  • Elektrik Enerjisi: Potansiyel enerji ile birlikte elektrik yüklü bir cismin yeniden üretilmesine denir. En çok kullanılan enerji çeşidi olarak bilinir.
  • Işınım Enerjisi: Elektromanyetik enerji olarak da bilinen bu enerji elektromıknatıssal ışınlardan elde edilmektedir. Kısa ismi EMI olarak bilinir. Kullanım alanı oldukça dardır.

Dilerseniz bir önceki konumuz olan Elektrik Faturası Hesaplama inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?