Güncel Bilgiler

Harezmi Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Harezmi Kimdir

Harezmi Kimdir?

El Harezmi, Abbasi döneminde yaşamış olan büyük bir İslam bilgini olarak tanınmaktadır. Cebir, algoritma gibi matematiksel keşifler yapması, sıfır rakamını hesaplarında kullanarak bunu insanlara açıklaması ile meşhur olan bir kişidir. Sadece İslam alemi için değil aynı zamanda tüm dünya için önemli keşifleri mevcuttur.

Harezmi’nin bütün kitapları çevrilmiş ve batılı insanlar tarafından okunmuştur. Bunun dışında kişi sadece matematik ile ilgilenmemiş aynı zamanda Astronomi ve coğrafya gibi alanlar ile de ilgilenmiştir.

Harezmi Eserleri

Harezmi’nin doğumu hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte tahminlere göre 780 yılında doğmuştur. Doğum yeri Özbekistan’dır. Burada Hive isimli bir bölgede bulunan Hazerm şehrinde doğmuştur. Gençlik çağlarına ilişkin Harezmi hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Bağdat’ta eğitim aldığı bilinmektedir.

Hatta bu esnada Abbasi devletinin dikkatini çekmeyi başarmış ve onların destekleri sayesinde dönemin en ünlü okullarında eğitim almayı başarmıştır. Buradan sonra ise Bağdat’ta bulunan, herkesin girmeye çekindiği saray kütüphanesinde yöneticilik dahi yapmıştır.

Harezmi Tarafından Yapılan Çalışmalar

Harezmi Eserleri

Harezmi Eserleri

Matematik alanında yaptığı çalışmalar gerçekten harika ötesidir. Bugün dahi pek çok farklı alanda, sistemde, makinede ve eğitim öğretim hayatında kullanılan bu keşifler şunlardır:

  • 0 sayısına yönelik bir açıklama getirmeleri
  • Ondalık sayı sistemini geliştirmeleri ve günümüzdeki haline en yakın şekle getirmeleri
  • Logaritma kavramlarına yönelik açıklamaları
  • Hint numara sistemini geliştirmesi
  • Kesirlere ve işlemlere yönelik pek çok çalışma yapması
  • Cebir alanında yaptığı çalışmalar ve çıkardığı kitap tam 600 yüz yıl boyunca pek çok üniversite tarafından en temel cebir kitabı olarak kullanıldı. (El Cebr ve‘l Mukabele)
  • Coğrafi anlamda ise Batlamyus tarafından çizilen dünya haritasındaki eksikleri tamamlamış, hatalı yerleri gidermiştir. Saat ve güneş sistemleri üzerine kitaplar yazmıştır. Kendisine ait bir dünya haritası çizmeyi başarmıştır.
  • Ayrıca güneş ve ayın hareketlerini gözlemleyen Harezmi bu konuda da bir takım çalışmalar yapmış ve bu hareketlere bir takım anlamlar yüklemeyi başarmış, açıklamalar getirmiştir.
  • Dünya çapını hesaplama girişimlerinde de bulunmuş ve bu konuda da ciddi çalışmalar gerçekleştirmiştir.

8 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?