Güncel Bilgiler

İnşaat Terimleri ve Anlamları? Yayğın Olarak Kullanılan Terimler

İnşaat Terimleri Nelerdir

İnşaat Terimleri Nelerdir?

Ülkemizin en önemli sektörlerinden bir tanesi olan inşaat sektörü adeta ekonomimize bir lokomotif edasıyla yaklaşmaktadır. Her defasında ülkemizin ekonomi anlamda en önemli uğraşının inşaat olduğu deklare edilmektedir. Bizlerde bu kadar önemli olan sektörlerde elektrik gibi en yaygın kullanılan inşaat terimleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Buna göre en yaygın kullanılan terimler şu şekildedir:

 • Aderans: Beton atılırken içerisinde donatı dediğimiz demir konulur. Burada önemli olan beton ile donatının birbirlerine uyuşması ve bırakmamasıdır. Bu uyuşma veya yapışmaya ise aderans denir.
 • Agrega: Beton kum ve çakıldan oluşmaktadır. Kum ve çakıla verilen isim agregadır ve uygun miktardaki agreganın çimento, su ile karışması sonrasında beton elde edilir.
 • Aplikasyon: Aplikasyon inşaat terimleri olarak inşaat alanındaki bir şeyin sahada gerçek yerini bulmaktır. Bu genellikle projede görülen bir şeyin sahaya uygulanması olarak tarih edilebilir.
 • Ataşman: Ataşman bir diğer ismi ektir. İnşaat işlerinde hakkediş birimi tarafından sıklıkla kullanılır ve dosyalara muhakkak ek yapılmasını ifade eder. Ayrıca tutanaklara da konularak orasının kayıt altına alınmasını ifade eder.
İnşaat Terimleri

İnşaat Terimleri

 • Beton: Beton Agrega ismi verilen ve yukarıda anlattığımız maddelerin uygun miktardaki su ve çimento ile birleşimi sonucunda oluşur. Betonun rengi genelde gridir ve özellikle kuruduktan sonra bu rengi daha bir belli eder.
 • Çiroz: Kolon ve perde yapımında karşımıza çıkan ve demir ile ilgili kullanılan bir terimdir. Etriye şekli olarak da tanımlanabilir.
 • Denizlik: Duvarların pencere boşluğu altında kalan yerlerini korumak için hem dışarı hem de içeride yapılan bir öğedir.
 • Dilatasyon: Birbirlerine komşu olan yapılar arasına boşluk olarak konulur. Genel anlamda oldukça titiz bir çalışma gerektirse dahi oldukça işe yarar bir uygulamadır. Genellikle bu boşluk 5 – 10 cm ebatlarında olabilir.
 • Döşeme: Katlarda bulunan zemine döşeme denmektedir. Döşemeler her beton atılımı ile birlikte üst tarafı zemin alt tarafı ise tavan olarak ifade edilir.

İnşaat terimleri görüldüğü üzere aslında daha da uzayabilmektedir. Sizlerde bu terimleri öğrenerek en azından bu sektöre karşı bir giriş yapmış olabilirsiniz.

4 Yorum

 • Hazır okul dönemi de başlamışken daha sağlıklı bir aydınlatma sistemi gerekiyordu. Net bir bilgi paylaşımı için teşekkürler.

 • Türkiye’de özellikle son 20 yılda en hızlı büyüyen sektörlerin başında kuşkusuz inşaat sektörü gelmektedir.İnşaat sektöründe bir çok yatırımlar yapıldı.Buna bağlı olarak gelişen mimari teknolojileri ile çok kısa sürede yapımı tamamlanan projeler kullanıma hızlı bir şekilde girmiştir.Bir çok sektörde olduğu gibi inşaat sektörü içersinde’de bazı inşaat terimleri kullanılmaktadır.İnşaat terimleri sadece inşaat yapan mimar, mühendis veya bir inşaat çalışanın bilmesi gereken terim değildir.İnşaat yaptıran veya yaptıracak olan kişilerinde inşaat terimleri hakkında yüzeysel olarak inşaat terimleri n hakkında bilgi sahibi olması son derece yararlı olacaktır.

 • agrega bazalt, andezit, diyabaz gibi doğaltaşların konkasör yardımı ile kırılması sonucu elde edilir. Mikronize elekler vasıtasıyla ölçeklendirilip ebatlarına göre sınıflandırılır. Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

Düşüncelerini Paylaş?