Güncel Bilgiler

Kaynak Nedir? Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak Nedir

Kaynak Nedir?

Kaynak maddelerin birbirlerine birleşebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan bu araç hem üretim ve imalat hem de arıza ve tamir gibi konuların tamamında kullanılabilmektedir.

Bir malzemeyi birleştirmek için onunla araya farklı bir malzeme daha koymanız gerekir. Sonrasında bu 2 malzemeyi birbirlerine kaynak yaparak birleştirme işlemi gerçekleştirilir. Burada önemli olan husus malzemelerin aynı tür veya erime sıcaklıklarının birbirlerine yakın olması gerekir. Aksi halde kaynak tutmaz veya çok kısa süre içerisinde kaynak atar, malzeme dağılır. Günümüzde en çok tercih edilen şey metal malzemelerin araya birleştirici olarak kullanıldığı kaynaklardır. Böylelikle metal arada bir dolgu görevi görür ve buna metal kaynak denir.

Kaynak Kullanım Alanları

Kaynak

Kaynak

Kaynak, günümüzde en çok başvurulan sanayi tipi birleşim yöntemidir. Haliyle kullanım alanları da bir hayli yaygın olabilmektedir. Buna göre kullanım alanlarını sizlere şu şekilde tarif edebiliriz:

  • Açık alan kaynakçılığı
  • Kapalı ortam kaynakçılığı
  • Su altı kaynakçılığı
  • Uzay boşluğu kaynakçılığı

Çok geniş bir tasvir ile kaynak işini bu 4 grupta inceleme şansımız bulunmaktadır. Burada önemli olan sizlerin hangi maddeleri birleştirmek istediğinizdir. Mesela araçlarda da kaynak işlemi uygulanmaktadır ve aracın iskeleti belirli kaynaklardan geçirilerek oluşturulmaktadır. Bunun gibi yöntemler ile birlikte kısa süre içerisinde işlemleriniz tamamlanmaktadır.

Kaynak kullanım alanları itibari ile bu 4 grupta incelense de iş gereği oldukça dikkat etmeniz gereken bir şeydir. En ufak bir hatada veya yanlış dolgu malzemesi seçiminde sonuç hüsran olabilmektedir. Bunun için kaynağın ne olduğunu iyi bilmeli ve ona göre malzeme, teknik, yöntem seçiminde bulunmalısınız.

Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak Çeşitleri

Kaynak Çeşitleri

Günümüzde bilinen pek çok kaynak çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Örtülü elektrot ark kaynağı: Açık ve kapalı alanlarda uygulanan bir kaynak yöntemidir. Bunun için yüksek ısı gerekebilir. Dar bölgelerde de etkili bir şekilde kaynak yapabilmenizi sağlar.
  • TIG kaynağı: Kaynak için ısı lazımdır. Bu uygulamada ısı bitmeyen bir kaynaktan gelmektedir.
  • Gaz altı kaynağı: Bu işte bir tane elektrot kullanılır ve o elektrotun yanması sağlanır.
  • Özlü telle ark kaynağı: Özlü tel ile metal parçaların birleştirilmesi işlemidir. İşlemde ark kullanılır.
  • Elektrik direnç kaynağı: Hem verim hem de kirlilik konusunda insanlara yardımcı olmaktadır. Ancak biraz pahalı ekipmanlara sahip olması nedeniyle kullanımı sınırlı tutulmaktadır.
  • Oksi – Asetilen kaynağı: Bu kaynak çeşidinde sıcaklık tam 3100 derecelere kadar ulaşmaktadır. Kaynak alevi, oksijen ve asetilen ile birlikte bir kaynak işlemi gerçekleştirilir.

Bu maddelerin haricinde piyasa toz altı kaynağı, enerji ve ışın kaynakları ile birlikte katı hal kaynakları bulunmaktadır. Ancak genellikle karşımıza yukarıdaki kaynak çeşitleri çıkmaktadır. Burada önemli olan nokta nasıl bir iş için kaynağa ihtiyacınız olduğudur. Bu kaynakların kullanıldığı alanlar birbirlerinden daha farklı olduğundan dolayı aslına bakarsanız seçeceğiniz yöntem direkt olarak kaynağın kalitesini doğrudan etkileyecektir.

Nasıl yapacağınızı bildiğiniz her şey aslında çok kolaydır. Kaynak işlemi de basit gibi görünür ve oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak en ufak bir yanlış anlama veya yanlışlık sonucunda da sizleri perişan edecek bir sonuca ulaştırır. Buna göre insanların bu işe başlamadan önce bir analiz ve keşif yapması her zaman için en garanti yoldur.

Kaynak, 2 maddeyi birleştirirken yüksek ısı kullanır. Bundan dolayı maddelerin birleşim kısımlarında bu işlemden sonra bir düzeltme yapılması gerekebilir. Ancak sağlamlığı konusunda ise herkesi ikna etmiştir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Civata Nedir? inceleye bilirsiniz.

8 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?