Led Led Ampul

Led Ampul Kaç Watt Çeker?

Led Ampul Kaç Watt Çeker

Led Ampul Kaç Watt Çeker?

Led ampuller, her geçen gün daha fazla yaygın hale gelmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi de tükettikleri düşük enerji miktarıdır. Günümüzde tasarrufun giderek önem ve anlam kazanması baz alındığında led’lerin normal ampullerin yerine geçmesini yadırgamamak gerekir. Led ampul kaç watt çeker sorusu ile bu tasarruf miktarını sizlere net bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

1920’li yıllarda icat edilen led aydınlatma sistemleri özellikle 1960’lı yıllardan sonra giderek yaygınlaşmıştır. Bu tarihten itibaren her sene daha fazla tasarruf sağlayan modelleri ortaya çıkan Led aydınlatma araçları, günümüzde giderek daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. İşte bu noktada neden tercih edildiği de büyük bir anlam kazanmaya başlamıştır.

Tungsten olarak bilinen ve eskiden her evde bulunan ampullere göre çok daha avantajlı olan Led ampuller, daha az enerji harcayabildikleri gibi aynı zamanda daha fazla süre boyunca da aktif olarak çalışabilmektedirler. Bunun dışında çevreye verdikleri zararı da göz önüne alırsak eğer %100’e yakın çevre dostu olmaları ile de oldukça değerli bir konuma gelmektedir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan 10 Watt Ampul 1 Saatte Ne Kadar Yakar? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Led Ampul Elektrik Tüketimi?

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Led ampuller, tükettikleri enerji miktarları ile rakiplerine fark atarlar. Buna göre:

  • Normal bir ampul yaklaşık olarak 60 Watt enerji tüketir.
  • Tasarruflu ampuller ise 16 Watt enerji harcar.
  • Led ampuller ise sadece 9 Watt enerji harcar.

Bu ifadeler aynı değerlere sahip olan aydınlatma araçları için geçerlidir. Buna göre yapılan işlemlerin tamamında led’lerin tasarruf konusunda daha fazla avantaj sağladıkları bilinmektedir. Led ampullerin sağladığı avantajlar:

  • Çok daha uzun süreler kullanılabilme – yaklaşık olarak 10, 15 yıl kadar.
  • Arıza yapmamaları
  • Kaynaktan çıkan ışığın gözü almaması

Led ampuller üzerinde yapılan çalışmalar kapsamında tüm evdeki aydınlatma sisteminin yerine led’ler takılsa dahi bir yıl içerisinde elektrik faturasında aydınlatma giderlerini yarı yarıya düşüreceğiniz anlamına gelir. Ortalama olarak 10 yıl içerisinde ise bu miktar sizin fazlasıyla memnun edecektir. Bu nedenle led kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşmakta ve led teknolojisi de giderek daha da geliştirilmektedir. Led ampul elektrik tüketimi sorusuna bulduğunuz cevap sonrasında artık sizlerde ev ve işyerinizdeki aydınlatma araçlarını hemen değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?