Led

Led Ampul (Lamba) Çeşitleri ve Özellikleri

Enerji tüm dünya için önemli bir yere sahiptir. Ülkeler ya kendileri üretirler ya da dış ülkelerden satın alırlar. Çünkü olmazsa olmaz hayatın çok büyük bir bölümünü kapsar. Enerjinin en çok ihtiyaç duyulduğu alanlardan biridir elektrik. Değerli olduğundan dolayı her ülkede bu bakımdan tasarruf yoluna gidilmekte ve teknolojik gelişmeler sonucu tasarruf sağlanmaya çalışılmaktadır. En çok aydınlatma gereksinimi açısından elektrik harcandığı için bu konuda gerekli çalışmalar yapılmış ve tasarruflu ampüller geliştirilmiştir. Led Ampul, günümüzde teknolojik gelişmeler sonucu üretilen, tasarruf sağlayan son derece teknolojik bir kullanım aracıdır. Bu sayede birçok avantajının yanında tasarruf da elde edilir. Kısaltması led olan kelimenin açılımı ‘Light Emitting Diode’ şeklindedir. Türkçe karşılığı da ‘ışık yayan diyot’ cümlesidir. Uzun süredir aydınlatma aracı olarak kullanılmaktadır ve en yeni geliştirilmiş teknolojilerden bir tanesidir. Bu ampüller çok farklı çeşitlilikle her yerde kullanılabilmektedir ve birçok çeşidi vardır.

Led Çeşitleri

İlk üretilen led’ler reklam tabelaları ve dekoratif aydınlatma alanlarında kullanılan DIP LED çeşididir. Diğer bir çeşit olan SMD LED; değişik ölçülerde bulunan, boyutu küçük, verimlilik açısından performansı güçlü ve montaj kolaylığı sağlayan bir led çeşididir. SMD LED günümüzde en çok kullanılan ürünlerden bir tanesidir. En verimli ve en yeni bir teknolojik gelişme olan LED projektör, wallwasher gibi armatür ürünlerinde kullanılan Power led ve Cob led leri kapsar. Led Ampul ürünlerinde kullanılan çeşitler oldukça fazladır ve her çeşidin kendine göre özellikleri mevcuttur.

Led Ampül Özellikleri

Bu tür özelliğe sahip olan Led ampuller, diğer türlere göre %60 ile %80 arasında enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Işığı çok verimli kullanır ve yansıtır. Kullanım ömürleri oldukça fazla olan bu ürünler diğer ürünlere göre çok daha uzun süre kullanım avantajına sahiptir. Sıcaklıktaki değişimlere ve titreşim gibi etkenlere karşı dayanıklıdırlar. Gözlerde herhangi bir insanı rahatsız eden bir etkileri yoktur. Özellikle açık alanlarda olan farklılıkları dikkat çekmektedir. Açık alanda son derece yararlılıkları yüksektir. Dha verimli çalışarak ışığı eşit biçimde yayarlar. Işık düğmesine basıldıktan sonra bazı ürünler gibi geç çalışmazlar. Basıldığında ışıklarını direk yansıtırlar. Bu yüzden de oldukça kullanışlı ürünlerdir. Düşük sıcaklıkta da çalışma olanaklarına sahiptirler. Boyutları, yapımında kullanılan maddeler nedeni ile biraz daha büyüktür. Fiyatları diğerlerine kıyasla daha yüksektir. Fakat kullanım ömrü uzun olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Led teknolojisinde karbondioksit salınımı çok az olmakla birlikte çevreye verdiği zarar da daha azdır. Renk çeşitliliği ve dekoratif olarak hoş bir görünüm avantajına sahiptirler. Neme ve suya dayanıklı yapıları vardır. Elektrik panolarında kullanılan sinyal lambalarında uzun ömürlü olmaları sebebi ile çok tercih edilmektedirler. Yapısında kullanılan maddeler hafiftir. Ağır maddelerden yapılmamışlardır. Isı ve zararlı ışın yaymazlar. Görüldüğü üzere avantajları çok daha fazladır. Kullanıcılarının gereksinimlerini karşılamaya yönelik yapılmıştır. Birçok kullanım alanı mevcuttur. Led ampul, konutlarda, sokak aydınlatmalarında çok sık tercih edilmesinin sebebi uzun ömürlü ve tasarruflu olmasından da kaynaklanır.

Satmış Olduğumuz Bazı Ürünler

Led Ampul Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Her ürün kendi alanında dikkat edilmesi gereken hususlara sahiptir. Kullanıcının istediği özelliklere, tercihlere, kullanım alanlarına göre farklılaşmaktadır. Sağladığı avantajlar sayesinde birçok alanda kullanımı gerçekleşir. İç ve dış fark etmeden istenilen alanlarda kullanımı mevcuttur. Led ampul konusunda seçim yaparken dikkat edilecek özellikler vardır. Bunlar: Lümen, Watt, renk sıcaklığı, renk oluşturma endeksi, ışık yayılımı, verimlilik gibi sıralan maktadırlar. Bu tür özelliklere dikkat edilerek kullanım alanına göre tercih yapılabilir.

2 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?