Led

Led Diyot Kaç Volt ile Çalışır?

Led Diyot Kaç Volt ile Çalışır

Led Diyot Kaç Volt ile Çalışır?

Led diyot kaç volt ile çalışır? led teknolojisi 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilmiştir. Diyotlar, akımı tek yönde geçirir ve “+” yönden “-“ yöne doğru bir akım geçiş süreci başlatır. Doğru bir şekilde bağlantı yapıldığında led’lerin çalışacağı en optimize ortam sağlanmış olur.

Led diyotlar farkı renkte ve özellikte bulunur. Normal bir diyot için 0,7 V olan gerilim led çeşitleri ve led diyot devresinin rengi değiştikçe bu değerde değişmektedir. Buna göre Led diyot kaç volt sorusuna vereceğimiz cevap şu çeşitliliklerde olacaktır.

 • Kırmızı Led 1,5 Volt – 15 mA
 • Sarı Led 1,8 Volt – 15 mA
 • Yeşil Led 2,2 Volt – 15 mA
 • Mavi Led 3 Volt – 30 mA
 • Beyaz Led 3 Volt – 30 mA

Bu değer aralıklarında çalışan Led diyotların adeti arttıkça çektikleri amper ve harcadıkları enerji de artış göstermektedir.

Led Diyot Kaç Woltla Çalışır

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Led diyotlar, kullanımları itibari ile oldukça basittir. Farklı renk seçenekleri ve yapılacak olan kombinasyonlar sonrasında pek çok farklı renkte led aydınlatma seçenekleri de elde edilebilmektedir. Buna göre led diyot genel özellikler:

 • Yarı iletken malzemelerdir ve bu özelliklerini her daim korurlar.
 • Diyotların ana maddeleri silikondur.
 • Diyotlara akım verildiğinde üzerindeki foton devreye girer ve o şekilde ışık verir.
 • Çalışmaları 1,5 – 2,5 V aralığında değişir.
 • Çalışma zaman dilimleri oldukça kısadır.
 • 000 saate kadar çalışma gösterebilirler.
 • Farklı açılarda ışık elde edilebilmesi için özel olarak üretilir.
 • Darbe ve titreşime karşı dayanıklıdır.

Led diyot kullanımları itibari ile oldukça yaygın bir ağa sahiptir. Led’lerin barındırdığı tüm özellikleri kendi bünyesinde barındıran diyotlar, oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Işık yayma güçleri istendiği taktirde imalat aşamasında ayarlanabilmektedir. Led diyot kaç volt ile çalışır diye duruma baktığımızda elde ettiğimiz ve hesaplanan elektrik tüketim değerleri ise oldukça düşüktür. Led aydınlatma araçlarının harcadığı bu elektrik miktarı, aylık olarak faturalara 1 – 2 TL bandından daha fazla yansımaz. Böylelikle hem cep dostu hem de oldukça uzun ömürlü bir aydınlatma aracı olarak göze çarpmaktadır. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Led Tabela Kaç Watt Çeker? içeriğini inceleye bilirsiniz.

1 Yorum

 • Bende Led Sistem Montaj Firmasının Çöpe attığı çıkma ve çöpe karışmış Led diyotlar var.Bir kısımı Örnek Resimdeki gibi 3 voltluk seri bağlama Pil düzeneğiyle ışık verirken,O ebattan düşük Ledlerden Kırmızı,Yeş il olanlar,Kör Kandil gibi bozuk olmayacak kadar ışık veriyor.Anıtkaberin Dış Güvenlik aydınlanmasındaki aralıklı dizilip,Foto Kapanın görüşünü aydınlatma panolarında çok daha iri taneli Ledler dizilmiş ve daha Fazla ışık Ürettiğide ortada.Standart Volt tanımı yapılamaz.Üreticiden gelen Paket İçeriğine göre Hesapla yarak Volt dağıtımı yaptığınız içinde Düzenek de Sorun yaşanmıyor.Hobi bir gün kullanırım diye kenarda tutuyorum.50 sene kadar öncesi Elektronik Çıraklık okuluna gittim.Havyelerden 2 si Wellerdi.Eski tip Wel ler Meksika montajı almıştım,Pek bir işe yaramıyor.Hangi firmanın Ürünleri Profosyonal Kaliteli.Ankarad Yıldırım Elektro Market var.A101 gibi satış yapıyor.Tüm İthalatçılarının Lojistik desteli ürünlerini satıyor.
  Arıza yada Metal yorgunluğundan kopma yada aksesuarına yardımcı olmuyor.X firma.İzmirde,Ondan Destek alın.Sonuç çöpe atıyorsunuz.Ülkemizde hizmet Sektörü çarp Parayı kap sistemiyle çalışıyor.Makite ağır İş Aletini güvenle aldım.Tireşimlinin Maşa yedeği için Makita Türkiye Reis Makineye Ankarada hangi Sevisinizde stoklarında var ? Ve Ankara servisinini 3 yerde Pazarlama ofisi var,Onlarada mesajla sordum?Hiç cevap vermedilerJaponya Merkez Web sitesine,Şikayet yazmaya aradım.Mesaj hattı yok.Mesaj isten miyorlar.Alırken Bosch çok farklı.Pişmanım.Tekrar aynı sorunla karşılaşmakta istemiyorum.

Düşüncelerini Paylaş?