Led

Led Nasıl Yazılır

Led Nasıl Yazılır

LED Nasıl Yazılır?
LET ile LED ifadeleri herkes tarafından zaman zaman karıştırılmaktadır. Hatta satışı yapılan bazı yerlerde dahi bu ifadenin yanlış kullanıldığına şahitlik ederiz. Led nasıl yazılır sorusunun cevabını ise zaten yazarken dahi veriyoruz. Buna istinaden kelime, Light Emitting Diode açılımının baş harflerinden oluşur ve “LED” olarak yazılır.

Türkçe’de b,c,d,g gibi harfler ile biten kelimeler bir konuşma esnasında geçtiklerinde sertleşirler ve p, ç, t, k gibi harflere dönüşürler. Buna istinaden LED, kelimesi de konuşma esnanda LET olarak ifade edilebilmektedir. Ancak okunuşu ile yazılışı arasında fark vardır ve doğrusu LED terimidir. Peki, bu terimin anlamı nedir?

Işık yayan diyot olarak Türkçe karşılığı bulunan LED, ilk olarak 1920 yıllarında Rusya’da ortaya çıkmıştır.  İcadı bu zaman olsa da günümüzdeki hali ile kullanımı 1962 yılında Amerika’da başlamıştır. İlk olarak;

 • Kırmızı
 • Yeşil
 • Mavi

Olarak üretimine başlanmıştır. Başlarda gelen ışığı çok verimli kullanamasalar da zaman içerisinde bu verim geliştirilerek 1000 kattan fazla artış göstermiştir. 0,001 lümenden 1 lümene kadar gelişim göstermiştir.

Led Nedir

LED Nasıl Yazılır ve Ne İşe Yarar?
Işık yayan diyotların kullanım amaçları da zaman içerisinde değişkenlik göstermiştir. Bu zaman diliminde ışık verimliliği artarak günümüzde olduğu gibi aydınlatma aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Buna göre;

 • 1920 – 1960 İcat Edildiği Zamanlar: İlk icat edildiği zaman LED, karanlık bir yerde bulunan elektronik cihazların üzerindeki değerlerin okunması için kullanılmakta idi. O zamanlar bir nevi el feneri niyetine kullanılmakta idi diyebiliriz.
 • 1960 – 1990 Gelişim Süresince: Bu tarihler arasında LED ışık kaynağı olarak kullanılabileceğinin sinyallerini vermeye başlamıştır. Ancak enerji verimliliği açısından çok fazla elektrik tükettiğinden enerjiyi koruma adına bir takım çalışmalar yapılmış ve sonunda 30 yılda 1000 kat daha verimli olarak üretimi gerçekleştirilmiştir.
 • 1990 – Günümüz: Bu süreç içerisinde LED artık iç ve dış mekan aydınlatmaları için kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanım alanları;
  • Otomobil farları
  • Reklam panoları
  • Televizyon
  • LCD ekran

Gibi pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Led nasıl yazılır sorusuna istinaden geçmişten günümüze kadar kullanım alanlarını sizlere sıraladık. Geçmişten günümüze kadar gösterilen gelişmeler eşliğinde ortalama olarak her 10 yılda bir enerji verimliliğinde %50 artış görülmektedir. Yani günümüz teknolojik gelişmeleri eşliğinde bu aydınlatma aracı da her geçen gün daha da gelişmektedir.

Düşüncelerini Paylaş?