Led Ekran

LED TV Ekran Sistemleri ve Kullanımı

LED TV Ekran

İnsanların dünya ve ülkedeki olaylarla ilgili bilgi sahibi olmaları eski zamanlarda radyo ve tüplü televizyonlar sayesinde sağlanmaktaydı. Teknolojik gelişmeler bu sektörde de ciddi gelişmelere zemin hazırlamıştır. İleri derece televizyonlar üretilmeye başlandı. Farklı kullanım imkânları sunan internette dolaşıma olanak veren ve daha birçok görevi ifa edebilen televizyonlar üretilmeye başlandı. Bu teknolojilerin son aşaması Ledtv modelleridir. LED TV’ler sayesinde televizyonların arkasında yapılan aydınlatmalar led sayesinde elde edilmektedir. LED televizyonlar LCD televizyonların gelmiş olduğu en son yenilik ve teknolojidir. Eski tip lcd televizyonlarda arka aydınlatma floresan sayesinde sağlamaktaydı. Şimdi ise ledler sayesinde elde edilmekte ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

LED Kullanımın Sağladığı Avantaj

Televizyonların çalışma prensibi olarak temel farklılıklar arka aydınlatmalarının florasan veya led kullanılarak aydınlatma sağlanması. Ledtv bu prensipler ışığında üretilmektedir. Bu sayede sıcak ortamlarda sarsıntı ve titremelerin olduğu mekânlarda dayanıklı yapısı ince ve daha şık tasarımı daha uzun süreler kullanıma imkân vermesi renk çeşitliliğinin çok fazla olması soğuk mekânlarda ve ortamlarda uzun sureler çalışabilmesi ve ayarlanabilir özelliklerinin olması normal bir televizyona göre çok daha ileri seviyededir. Normal bir plazma televizyona göre %40 oranında daha az elektrik tüketerek enerji verimliliği sağlar. Hafif yapısı şık ve modern tasarımı sayesinde farklı mekânlara daha güzel ve ferah bir hava katacaktır. Yüksek ışıkta az yansıtma özelliği sayesinde kolay kullanım imkânı verecektir.

Televizyonların Tarihsel Gelişimi

Televizyonlar ilk icat edildiklerinde siyah beyaz renk seçenekleri ile müşteriye hizmet vermekteydi. Daha sonra renkli tüplü televizyonların ve daha büyük boyutlarda üretilmesi tüplü televizyonların yerine LCD ekran televizyonlar almaya başladı. En son aşamada ise Lcd ekran televizyonların geldiği son nokta ledtv teknolojisi olmuştur. Bu şekilde görüntü kalitesinde ciddi artışlar, yüksek kontrast oranları ve seyir zevki açısından üst sıralara kadar çıkmış durumdadır. LED televizyonlarda kenardan aydınlatma ve doğrudan aydınlatma şeklinde olmaktadır. Normal bir televizyonda renklerin yüzde 75’lik bir kısmı yansıtılmaya olanak vermekteydi. LED televizyonlar sayesinde bu oran yüzde 85 seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Işık kaynağının farklı görüntü için farklı ışık yayması ciddi enerji tasarrufu sağlayacaktır.

1 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?