Led

Piksel Led, Pixel Led Özellikleri ve Kullanım Alanları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde kullanılan birçok teknolojik üründe; cep telefonu, kamera, televizyon, monitör, fotoğraf makinesi gibi ürünlerde Piksel Led adı verilen materyal ile karşılaşmaktayız. İngilizce olan bu kelime, Pixel (Picture Element) teriminin kısaltılması sonucu oluşmuş bir sözcüktür. Türkçe anlamı ise resim elementidir. Kullanıldığı teknolojik üründe bulunan yardımcı malzemenin teknik olarak kapasite ve yapısını anlatan bir terimdir. Mevcut teknolojik ürünlerdeki görüntü oluşturma veya görüntüyü bize gösteren yapının en küçük parçası olarak da tanımlanabilir. Pikselin kullanıldığı elektronik parçalar; Cep telefonlarında ekran ve kamera parçaları, bilgisayar monitörlerinde, LCD ve LED yapılı televizyonlarda, fotoğraf makinelerinin sensör ve ekran kısımlarında, dijital kameraların sensör ve ekran kısımlarında, walkman, MP3 çalar gibi aygıtların ekran kısımlarında kullanılmaktadır. Ayrıca daha onlarca farklı ürünün ekran ve sensör kısımlarında kullanılmaktadır. .Elektronik aletler içindeki dijital bilgilerin gözle görülmesi veya dışarıdaki aletlerin elektronik aletlere dijital olarak kayıt edilmesi için gereken en temel yapı taşı olarak da bilinmektedir.

Pixel LED’in Özellikleri

Pixsel (Picture Element) kelimesinin kısaltılmışı olan Pixel LED, tabelalar su geçirmez malzemeden imal edilir. Montajı oldukça kolaydır. Pixel LED tabelalar kişinin tercihine göre animasyonlu olarak da tasarlanmaktadır. Hayatın ve de hayallerin renkli olduğu bu dönemde birçok alanda kullanılabilen LED’ler renkleriyle de oldukça dikkat çekicidir. Özellikle de yeni nesil pixel led ile rengârenk, göz alıcı, orijinal görüntü elde edilebilir. Bu LED’ler çiplerden oluşmaktadır. Kullanım alanları oldukça geniş olan bu aydınlatma, dev ekran olarak da kullanılmaktadır. Ev, ofis gibi iç mekân yaşam alanlarında tercih edilen bu dekorasyon LED’ler, tavanlarda, duvarlarda, dış cephelerde kullanılabilir. Göze hoş gelen, oldukça etkileyici görüntüler elde edebileceğiniz bu aydınlatmalarla istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz Ayrıca yüksek ve parlak ışık sağlayabilir, kişinin talebine bağlı olarak istenilen çözünürlükte ve ölçülerde hazırlanabilir.

Fırın, buzdolabı gibi elektronik aletler içindeki dijital bilgilerin gözle görülmesi veya dışarıdaki aletlerin elektronik aletlere dijital olarak kayıt edilmesi için pixel led kullanılmaktadır. Piksel yapıları yani yan yana gelmiş pikseller teker teker kontrol edilerek karakter ve resim cihaz üzerinde ona göre oluşturulur. Her bir pikselin ayrı ayrı bir renge sahip olabilir. Bir piksel hem kırmızı hem sarı hem mavi hem siyah hem beyaz aynı anda olabilir. Yapı içinde küçük piksellere sahip ve her pikseli daha çok renk gösterebilme yeteneğine sahip ürünler daha kalitelidir. Yani teknolojik açında daha üstün ürünler olarak adlandırabiliriz. Mesela iki farklı marka telefonun ekranı aynı boyutta iken biri diğerinden daha kaliteli ve yüksek çözünürlükte resim göstermektedir. Çünkü biri diğerine göre aynı alan içinde daha küçük ve fazla sayıda piksel bulundurduğundan dolayı resim kalitesi çok daha net olarak fark ediliyor.

Piksel Led Neden Kullanılmalı

Sadece aydınlatma sistemleri 50 bin saat çalışma kapasitesine sahip olduğu için oldukça tasarrufludur. Işığın kullanıldığı her mekanda sadece bir kez kullanacağınız aydınlatma sistemi ile çok büyük bir tasarruf yapılmış olur. Bunun yanında Pixel Led aydınlatmanın çok önemli bir özelliği de mevcut ürünlerin yangına ve yüksek voltaj sorunlarına mükemmel bir çözüm oluşturmasıdır. Led ampuller kapasitelerinin çok üstünde elektrik akımları ile karşılaştıklarında sadece kısa devre yaparak çipi yakmaktadır. Böylece yapıya asla zarar verilmemektedir. Ampul patlaması ya da yangın riski tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu tarz tehlikeleri engellemesi yönüyle bakıldığında insan hayatını risklerden koruduğu için  LED aydınlatma sistemlerinin tercih edilmesi doğru, isabetli bir tercih olacaktır. Düşük enerji tüketiminin elde etmesi bakımından maddi açıdan son derece büyük bir artısı bulunmaktadır. Yıldan yıla artan enerji maliyetlerinden korunmak, daha tasarruflu hale getirmek için düşük enerji tüketimli led aydınlatma sistemleri tercih edilmektedirler.

Piksel Kontrol Kartı Programı

Led Edit v2019

Led Edit v2018

Led Edit v2014

Led Edit v2013

Düşüncelerini Paylaş?