Led Şerit Led

Şerit Led En Fazla Kaç Voltla Çalışır?

Şerit Led En Fazla Kaç Voltla Çalışır

Şerit Led En Fazla Kaç Voltla Çalışır?

Şerit Led en fazla kaç voltla çalışır? Led aydınlatma sistemleri genel olarak 12 V ile çalışmaktadır. Bu durum neredeyse tüm Led aydınlatma seçenekleri için geçerlidir. Minimum olarak 2 V ile çalışan Led’lerin en sağlıklı çalışma ve yükse performans gösterdiği değer 12 V olarak hesaplanmaktadır.

Led aydınlatma sistemlerinin çalışma voltajları Led üzerinden 20 amper akım geçerken bacakları arasında hissedilen voltaj / gerilim değeridir. Led genelinde ne kadar yüksek amper ile çalışırsa o kadar güçlü yanmaktadır. Led ışıklar için maksimum olacak amper değeri 30’dur. Ancak ortalama baz alınırsa bir Led aydınlatma sisteminde kullanılan akım değeri 20 A olarak bilinmelidir.

Bilgiler doğrultusunda bir Led aydınlatma sisteminden 12 V değerinde ne kadar akım geçeceği konusu bazı kriterlere göre değişkenlik gösterir. Bunlar:

  • Mevcut direnç değerleri
  • Direnç üzerindeki gerilim farkı
  • Led aydınlatma sisteminin çeşidi olarak görülebilir.

12 V ile çalışan bir sistemde direnç tarafından absorbe edilen 2 V direnç düşüldüğünde geriye 10 V kalır ve bu sistemin çalıştığı gerilimi net olarak gösterir.

Şerit Led Kaç Voltla Çalışır?

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Led aydınlatma sistemleri kullanımı itibari ile giderek yaygınlaşmaktadır. Bu sistemlerin tercih edilmesinin arkasındaki neden ise az enerji tüketmeleridir. Bu nedenle 12 V gibi bir değer ile çalışan bu sistemler, hem az enerji tüketirler hemde oldukça fazla miktarda ışık yayabilirler. Uzun ömürlü oldukları da hesap edildiği zaman karşımıza harika bir sistem çıktığı söylenebilir. Özellikle geleneksel olarak kullanılan ampul, floresan ve diğer aydınlatma seçeneklerine göre daha uzun ömürlü olması da başlıca tercih etkenleridir. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Şerit Led Pil ile Çalışır Mı? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Şerit Led en fazla kaç voltla çalışır sorusunu birde şu şekilde incelemeliyiz.

  • Kızılötesi Led – 1.5 V
  • Kırmızı Led – 2 V
  • Sarıl Led – 2.1 V
  • Yeşil Led – 2.1 V
  • Mavi Led – 3.5 V
  • Beyaz Led – 3.6 V

Bu değerler ile çalışan Şerit Led ’ler hem az enerji tüketirler hem de ortamı yerinde aydınlatabilirler. Yukarıdaki değerlerde Led’ler 20 mA ve kızılötesi ise 50 mA hesap edilerek elde edilmiştir.

Düşüncelerini Paylaş?