Led Şerit Led

Şerit Led Kaç Volt İle Çalışır?

Şerit Led kaç volt ile çalışır sorusu Led’in çeşitlerine göre değişiklik gösteren bir cevaba sahiptir. Led’lerin en büyük özelliği enerji tasarrufu konusunda diğer aydınlatma çeşitlerine göre çok daha önde olmalarıdır. Günümüzde de oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan bu Led’ler ihtiyaç doğrulusunda farklı volt değerlerine göre çalışmaktadır.

Led aydınlatmalar piyasada farklı özellikleri ile satılmaktadır. Bu özelliklere ve kullandıkları değerlere göre şu şekilde Volt değerini alırlar.

  • Tek Çipli Led: Bu Led çeşidi 1 metrede 60 tane Led bünyesinde barındırır. 12 V değeri ile çalışmaktadır.
  • Üç Çipli Led: Üç çipe sahip olan Led’ler, metrede 30 veya 60 adet Led barındırabilir. Her iki çeşidi de 12 V değeri ile çalışır.
  • Pixel Led: piyasada bulunan en az volt ile çalışan Led çeşididir. 5 V değerinde güç kullanılır.
  • Şerit Led: Şerit Led’ler özelliklerine göre 12 V veya 24 V ile çalışabilirler.

Yukarıdaki açıklamalara göre Led’lerin tamamı 5 V – 24 V değerlerinde çalışmaktadır. Ancak ihtiyaç dâhilinde özel olarak imal edildiklerinde bu değerlerde farklılık gözükmesi mümkündür.

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

 

Şerit Led Güç Kaynağı Belirleme

Şerit Led kaç volt ile çalışır sorusunun cevabı birazda güç kaynağı ile ilgilidir. Seçilen güç kaynağı ve Led’in özelliği ile bu soru cevaplandırılabilir. Buna göre;

  • Şerit Led Voltajı: Üç çipli şerit Led, 12 V DC ile çalışır. Bu durum piyasada bulunan Led aydınlatma sisteminin tamamı için geçerlidir.
  • Şerit Led Güç Çekişi: Seçilen Led türüne göre, güç çekişinde de farklılıklar gözükecektir. Ancak piyasada bulunanların büyük kısmı 14.4 W ve 1.2 Amper ile çalışmaktadır.
  • Bağlantı Yöntemi: Bağlantı yöntemi aldığınız şerit Led içerisinde gelecek olan kablolar ile şekillenecektir. İş bu noktada seçtiğiniz veya aldığınız Led’e göre değişkenlik gösteren bir bağlantı yöntemi mevcuttur. Bir adaptör ve ona bağlanacak şekilde üretilen kablo bu işi çözecek olan yöntemdir.

Şerit Led güç kaynağı belirlendikten sonra artık Şerit Led kaç volt ile çalışır sorusu hesaplanabilmektedir. Bu tüm Led aydınlatma sistemlerinin üzerinde yazan değer olsa da işinizin durumuna göre özel bir üretim yaptırarak daha fazla veya az aydınlatma ile Volt değerini değiştirmek mümkündür. Piyasada kullanılan Led çeşitleri genellikle üç çipli olanlar olduğundan dolayı ve 12 V güç kullanımı gerçekleştirdiklerinden diğer işleriniz için özel bir üretim seçeneği gündeme geleceğini unutmayın.

Düşüncelerini Paylaş?