Şerit Led

Şerit Led Kullanım Alanları

Şerit Led Nedir?

Küçük yüzeyli, LED’li ince iletken devre bandı ve diğer bileşenler sahip bir ince iletken devre bandıdır. Esnek ve ince bir şerit üzerine yerleştirilmiş küçük LED ampullerden oluşur.

LED şeritleri esnek bir uygulama alanına sahiptir. Ulaşılması zor bölgeleri aydınlatabilir, bükülebilecek çok şey üzerine bağlanabilir, doğrusal olmayan şekillerin konturlarını izleyebilir ve hayal edebileceğiniz herhangi bir renkte parlayabilir.

Kendiliğinden yapışırlar ve metal, cam, ahşap gibi yüzeylere kolayca yapışırlar. Kompakt boyutu, parlaklığı ve değişkenliği nedeniyle Şerit Led yapabileceğiniz birçok şey var. Genellikle 1 metrede 60 LED bulunur. Bir çip ve üç çip vardır.

Bununla birlikte, tek bir çip ve 60 LED yaygın olarak kullanılmaktadır. Metre başına 30 LED’li 3 çipli LED’ler de mevcuttur. Neredeyse tümü 12 Volt DC akımla donatılmıştır, bu yüzden adaptör 220 Voltu 12 Volta düşüren LED şerit için kullanılır.

Şerit Led Watt’ı Nedir?

Bir şerit led ışığı satın almadan önce, voltaj derecesini kontrol etmelisiniz. Öncelikle soketinizin LED enerji gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız gerekir. Basit bir matematik yaparak hesaplamak kolaydır. Güç kaynağınızın ne kadar güç alabileceğini öğrenin. Örneğin, normal bir priz yalnızca 15 amper kullanabilir. 120 voltta 1800 watt çıkar.

Toplam kapasitenin yüzde 80’inin aşılması asla tavsiye edilmez. Bu nedenle 1.440 watt ‘tan fazla taşımak istemiyorsunuz. Satın almak istediğiniz LED şerit ışık ürününün özellikleri üzerindeki voltajı aramasını yapabilirsiniz.

Watt bazen makara başına, ölçü birimine veya LED başına listelenir. Watt birim veya LED başına listeleme yapıyorsa toplamıyla proje de kaç ayak ya da LED kullanılacağını sayın ve watt ile çarpın. Bu, LED’i devrenizden koruyacaktır.

LED gerilimlerine dikkat etmenin bir başka nedeni de enerji tüketimidir. Her ne kadar LED’ler çok fazla elektrik kullanmasalar da diğer ışık türlerinin çoğuna kıyasla, elektrik faturanıza ek maliyetler getirebilir.

Şerit Ledin Çeşitleri Nelerdir?

LED şeritlerin ışık güçlerini aldığınızda;

  • Tek çipli LED şerit
  • Üç çipli LED şerit

İç ve dış mekân kullanımı için uygunluk için LED şerit;

  • Silikonlu
  • Silikonsuz

Şerit Ledin Işık Güçleri Nelerdir?

LED, SMD LED çipi esnek bir PCB üzerine yerleştirilir. Bu SMD paketi, LED şeridinde beyaz bir karedir. Bu kutularda 1 çip varsa, bu LED şeridi tek bir çiptir, 3 çipli şerit led çip şeridi deniliyor. 3528 tek bir çiptir. 5050’de 3 fiş var. Bu sayılar SMD paketinin kenar boyutlarıdır. Yani, 3528, bir kenarının 3,5 mm ve diğer kenarın 2,8 mm boyutundadır. Bu durumda, SMD paketi dikdörtgendir. 5050’de 5mm, bir tarafın ölçümüdür ve 5mm, diğer tarafın ölçümüdür.

Tek çipli 3528 şerit LED

Bu şerit led 60 LED’i vardır. 0.4 Amperlik bir akım çeker. 4,8 watt güç tüketiyor. 12 Volt besleme kullanır. Renk seçenekleri kırmızı, yeşil, mavi, sarı, beyaz, gündüz kullanılabilir.

Üç çipli 5050 şerit LED

Bu şerit ledin ise 30 LED’i vardır. 0.7 Amper çekiyor. 8,4 watt güç tüketir. 12 Volt besleme gücü kullanır. Kırmızı, yeşil, mavi, RGB, beyaz, gün ışığı ile kullanılabilir.

Üç çipli 5050 şerit 60LED/m

Cihazın 60 LED’i vardır. Şu anda 1,5 Amper çekiyor. 18 watt güç tüketiyor. 12 Volt besleme kullanır. Sadece beyaz renkte mevcut. Ayrıca daha net anlayabilmeniz için onu ifade etmek gerekirse, 3 çipli LED’ler pakette 3 çip içerdiğinden, tek bir çipli LED’den 3 kat daha fazla ışık gücüne de sahiptir.

2 Yorum

  • Şerit Led bence ev dekorasyonlarda çok güzel bir renk katıyor. Masaüstü bilgisayar masası ve kasa içinde kırmızı yada mavi renk olanlar çok güzel oluyor. Sarı renk ise evdeki televizyon ünitesinde kullandım çok tatlı durdu. Şuan duvara asılı televizyonun da arkasına dönmeyi düşünüyorum sarı renk led şerit. Duvarda strafor taş desenli yaptırdım TV arkasına da led döndüm mü aklımdaki ev tasarımım tamamlanacak.

Düşüncelerini Paylaş?