Led Şerit Led

Şerit Led Pil ile Çalışır Mı?

Şerit Led Pil ile Çalışır Mı

Şerit Led Pil ile Çalışır Mı?

[toc]

Şerit Led pil ile çalışır mı konusu özellikle Led’lerin oldukça az enerji tüketmeleri nedeniyle sürekli olarak gündeme gelmektedir. Led’ler normal ampullere göre 10 kat daha az enerji tükettikleri için teorik olarak bu durum mümkün olabilmektedir.

Led aydınlatma araçlarının büyük bir kısmı 12 V ile çalışırlar. Buna göre özellikle 12 v enerji sağlayan akü ile çalışabilen Led’lerin genel olarak özellikleri şu şekildedir:

  • Tek Çipli Şerit Led

    Bu Led çeşitleri genel olarak metrede 0,4 amper, 4,8 watt ve 12 v elektrik harcarlar. Pil ile çalışabilmeleri için sağladığınız enerji kapsamında şerit Led’in boyutunu biraz düşürmeniz gerekecektir.

  • Üç Çipli Şerit Led

    Bu Led çeşitleri 0,7 veya 1,5 amper, 8,4 watt veya 18 watt ve 12 V elektrik harcaması değerlerine sahiptir. Buna göre yapılan işlemlerde metresinde 60 adet Led veya 30 adet Led bulunup bulunmadığı öncelikli olan konulardan bir tanesidir.

Şerit Led’ler görüldüğü üzere elektrik harcaması bakımından son derece makul değerlere sahiptir. Şerit Led pil ile çalışır mı sorusuna ise gereken kısaltmalar yapıldığı takdirde rahatlıkla pil ile çalışabileceği bilgisini vermeliyiz. Ancak kurulan sisteminde Led’lerin elektrik ihtiyacını karşılayacak düzeyde olması gerektiğini de hatırlatalım. Dilerseniz bir önceki konumuz olan Şerit Led Işık Ne Kadar Elektrik Harcar? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Şerit Led Pil ile Nasıl Çalışır?

Şerit Led aydınlatma sistemlerinin pil ile çalışması durumunu görmek mümkündür. Ancak bu durumda sizin yapmanız gerekenler:

  • Sistemin ne kadar elektriğe ihtiyacını olduğunu hesap etmek
  • Sistemin elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde bir pil sistemi geliştirmek
  • Gerektiği takdirde Led’i keserek daha küçültmektir.

Led aydınlatma araçları günümüzde pek çok işyeri ve evde kullanılmaktadır. Özellikle ışıklı tabela konusunda her işyeri bir şekilde Led aydınlatma sistemlerine başvurmaktadır. Hem görsel olarak şıklık sağlaması hemde elektrik tüketimi olarak olanaklar tanıması sayesinde Led araçların kullanımı daha yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Şerit Led pil ile çalışır mı sorusuna gereken sistem kurulduğu takdirde pil ile çalıştırılabilmektedir. Bunun için özellikle gücü yüksek olan en büyük pil çeşitleri tercih edilebilir. Burada yapmanız gereken ise sistemin gereksinimleri doğru bir şekilde hesaplamaktır.

Düşüncelerini Paylaş?