Led Şerit Led

Şerit Led Pil İle Çalışır Mı?

Şerit Led Pil İle Çalışır Mı

Şerit Led Pil İle Çalışır Mı?

Şerit LED’ler diğer aydınlatma araçlarına göre çok daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji miktarı arabanın akülerinden veya çok daha falı yerlerden dahi elde edilebilir. Hatta bir noktada şerit LED pil ile çalışır mı sorusu dahi akıllara gelmektedir. Daha da iyisi evet, şerit LED pil ile çalıştırılabilir.

Şerit LED’ler genellikle 12 V gerilim istemektedir. Bu 12 V akü ile rahatlıkla çalışabilir anlamına geliyor. Ancak büyük pil (D) 1,5 V gerilimle olduğundan dolayı tek başına bir tanesi ile çalıştırılamaz. Bu demek oluyor ki 8 tane pili yan yana koyarak birbirlerine bağlarsanız eğer bir tane şerit LED’i çalıştıracak kadar güçlü bir sistem elde edersiniz.

Bunun yanı sıra 12 V değerinden daha da düşük bir güce sahip enerji ile de çalışabilirler. Buna bağlı olarak 9 V değerinde gerilime sahip bir sistemde de LED çalışır, ancak performans alınamaz. Yani beklenenden daha az miktarda ortaya çıkan ışık gücü ile çalıştırılabilir.

Şerit Led Nedir ve Şerit Led Pil İle Çalışır Mı?

Şerit LED; birden fazla sayıda bulunan LED’in esnek bir PCB üzerinde önceden ayarlanan aralıklar ile yerleştirilmesi sonucunda meydana gelir. Farklı seçenekleri mevcuttur. Bunlar:

  • Silikonlu şerit LED
  • Silikonsuz şerit LED
  • Tek çipli şerit LED
  • Üç çipli şerit LED
  • Renk değiştirebilen (RGB) şerit LED

Özellikle dükkân vitrinlerinde süsleme amacıyla kullanılan bu araçlar, bazı zamanlarda düğünlerde de kullanılabilmektedir. Farklı renk seçeneklerini bünyesinde barındırdığı için rengârenk bir görüntü sergilerler.

Şerit Led Pil İle Çalışır Mı?

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

Şerit LED pil ile çalışır mı sorusuna evet cevabını vermiştik. Ancak burada önemli ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar:

  • Dayanıklılık: Pillerin dayanıklı olması önemlidir. Sürekli olarak aynı gerilimi üretmeleri gerekir. Aksi halde uzun ömürlü yapısı ile bilinen LED’ler kısa süre içerisinde arıza verecektir.
  • Kalite: Kullanılan pillerin kaliteli olması ve pilleri birleştiren sistemin ustaca yapılması gerekir. Böylelikle elektrikte faz değişimleri yaşanmaz. LED’in uzun ömürlü ve iyi bir aydınlatma sağlaması için bu önemli bir noktadır.

LED ışıklarda, şerit LED diğer çeşitlerine göre güç çıkışı sırasında daha fazla ısı kaybı yaşar. Bu kaybedilen ısı ise ortama verilir. Dolayısı ile kullanılan kabloların, sistemin ve pilin daha kaliteli olması şerit LED sisteminde daha da önem kazanır.

Düşüncelerini Paylaş?