Led Şerit Led

Şerit Led Trafo Hesaplama Nasıl Yapılır

Şerit Led Trafo Hesabı

Şerit Led Trafo Hesabı

Şerit Led Trafo Hesabı ile dekoratif amaçlı kullanılan Led aydınlatma araçlarına yönelik tüm hesapları büyük bir doğrulukla yapabilirsiniz. Şerit Led’ler kendilerine uygun olan bir trafo ile çalıştırılmazsa eğer o zaman zarar görürler. Bu nedenle şerit Led trafo hesaplama yapılarak sisteme en uygun trafo değerleri hesaplanır.

Şerit Led’ler genelinde bir trafo hesabı yapmak yanlıştır. Her çeşit şerit Led kendi içerisinde farklı değerlerde çalıştığı için tüm hesaplamaları Led aydınlatma araçlarının çeşitlerine göre yapılması uygundur. Bu nedenle farklı Led sınıflarında trafo hesabı yapılmalıdır. Trafo hesaplamak için istediğiniz güç, akım ve gerilim değerleri ürünün üzerinde görebilirsiniz.

Şerit Led Trafo Hesabı

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

  • 2835 – 3528 Led Trafo Hesabı

Tep çipli şerit Led olarak geçen bu aydınlatma araçları 1 metrede 0,5 amper ve 6 watt ile çalışmaktadır. 5 metre için hesaplandığında ise 2,5 amper akım ve 30 watt güç gereklidir.

  • 505 Led Trafo Hesabı

3 çipli şerit Led olarak bilinen 5050 şerit Led, metrede 1,2 amper akım ve 14,4 watt güç tüketir. Buna göre 5 metrelik bir ruloda 6 amper akım ve 72 watt güç tükettiği söylenebilir.

  • 5050 RGB Led Trafo Hesabı

3 çipli şerit Led olarak bilinen 5050 RGB Led, metrede 1,2 amper akım tüketir. 5 metrede ise 6 amper akım tüketebilmektedir.

  • 5630 Led Trafo Hesabı

Piyasada standart olarak bulunan 5630 Led’ler metrede 1,5 amper akım ve 12 V gerilim ile çalışmaktadır. Buna göre 5 metrelik rulosunda ise 7,5 amper akım tüketmektedir.

Şerit Led Trafo Hesabı yaparken en önemli nokta bu hesaplamalarda kullanılacak olan trafonun değerleridir. Hesaplanan değerlerden daha yüksek seviyedeki bir trafo seçimi en isabetli karar olacaktır. Öte yandan yapılan araştırmalar ile birlikte trafoların değer olarak biraz daha yüksek seçilmesi sonrasında Led aydınlatma sistemlerinin ömrünün uzadığı da bilinmektedir. Trafo hesaplamaları için yukarıda yazılanlar ile birlikte Led aydınlatma araçlarını aldığınız firmaya da danışmalısınız. Bazı Led’ler standartların dışında özel olarak farklı değerlerde çalışabilmektedir.

Düşüncelerini Paylaş?