Led Ekran

Vitrin Tasarım Çözümleri ve Sistemleri

Vitrin Tasarımı

Mağaza deyince birçoğumuzun aklına şık ve gösterişli vitrin tasarımları gelir. Çünkü mağazayı dikkat çekici hale getirecek olan şey vitrinleridir. Vitrin tasarımı mağazanın kimliği açısından çok önemlidir. Başarılı bir şekilde yapılan vitrin tasarımları mağazaya kattığı değerlerin yanında ürünleri doğru ifade eder ve müşteriler ile ilk temas vitrin tasarımları ile olur. Mağazanın ürünleriyle ilgili vermek istediği mesajların verildiği en doğru yer yine vitrinlerdir. Vitrin tasarımları sürekli değişmekte ve hangi sezon hangi ürünler ön plana çıkıyorsa o ürünler vitrinlerde yerini alır. Ayrıca yıl içerisinde gerçekleşen yılbaşı etkinlikleri, sevgililer günü, anneler günü gibi etkinliklerle ilgili temalarda başarılı bir şekilde vitrinlere yansıtılır. Bu şekilde dinamik bir yapıya sahip olan vitrinler insanların hoşuna gitmekte ve dikkatlerini çekmektedir.

Vitrin Tasarımının Önemi

Vitrin tasarlamak kolay gibi gözükse de aslında zor ve detaylı bir iştir. Bünyesinde birçok püf noktayı barındırır. Mağaza içerisinde bulunan ürünlerin mobilyaların ve aksesuarların birbirini tamamlaması ve dikkatleri dağıtmaması gerekir. Vitrinlerin büyük olması mağaza sahipleri için olumlu bir avantajdır. Çünkü bu alana birden fazla cansız manken, fonlar ve objeler konulabilir. Böylece sergilenmek istenen önemli ürünler gösterilmiş ve çeşitli kombinler hazırlanmış olur. Bazen de vitrin alanları dar olmaktadır. Böyle durumlarda alanı en verimli şekilde değerlendirmek ayna tercih edilmelidir. Bu durum görüş açısını genişletilir.  Başarılı vitrin tasarımı mağazayı temsil etmenin yanında hedef edilen müşteri potansiyeline yardımcı olur ve ürünleri en iyi şekilde müşterilere tanıtır.

Vitrin Tasarımı Nasıl Yapılır

Mağazaların vitrin tasarımı sırasında en dikkat çekici bölümü kullanılacak cansız mankenler, renkler, dikkat çekici objeler, renkli fonlar, duvar kâğıtları, aynalardır. Bu ürünlerin birbirini tamamlaması ve kombinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Vitrinler, bir nevi mağazayı temsil eder. Ürünlerin özelliklerini ve kalitesini insanlar ilk önce mağaza vitrinlerinden anlamaya çalışırlar. Bu sebeple mankenlerin iyi bir şekilde hazırlanması ve sunulması gerekir.  Giydirilen elbiseler birbirini tamamlamalı ve aksesuarlar yardımıyla şık giyimli bir insana benzetilmelidir. Aynı zamanda vitrin içerisinde bulunan aksesuarlarla müşterilere görsel bir şölen sunmalıdır. Bu durum mağazanın önemini arttırarak müşteri potansiyelini olumlu bir şekilde etkileyecektir. Gelen müşteriler yaptıkları alışverişler ile mağaza sahiplerine maddi kazançlar sağlamanın yanında mağazanın prestijinin artmasına ve adının duyulmasına da katkı sağlayacaklardır.

1 Yorum

  • Vitrin ürünleri tanıtmak için oluşturulan bir alandır. Vitrine ürünlerin yerleştirme ve vitrinin ışıklandırma şekli genelde dikkat edilmese de çok önemlidir.

Düşüncelerini Paylaş?