Led Wallwasher

Wallwasher Led Nedir? Kullanım Alanları ve Fiyatları

wallwasher

Wallwasher LED

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza her geçen gün yeni bir şeyler katar olduk.  LED teknolojileri hakkında çoğu kişinin az çok bilgisi vardır.  Gerek bireysel ya da kurumsal alanlarımıza hızlı bir giriş yapan LED aydınlatma sistemleri son dönemde bizi yeni bir modeli ile tanıştırdı.

Sözünü ettiğimizi Wallawasher LED sistemleri hem dış cephe aydınlatma konusunda şahaneler yaratmaktadır. Peki, Wallwasher LED nedir? ve Yaşantımıza nasıl girdi? Gelin bu konuya birlikte değinelim…

 Wallwasher LED Nedir?

İngilizce kökenli bir kelime olan Wallwasher’ın kelime anlamı ise duvar boyamam veya duvar yıkama olarak bilinmektedir. Yüzeyleri geniş olan alanların aydınlanması için kullanılan yeni nesil aydınlatma tekniğidir.  Duvar LED olarak da bilinen Walwasher LED sistemleri binaların veya duvarların bir kısmının ışıkla yayan aydınlatma armatörleridir.

Genellikle bina veya duvar aydınlatma amacı ile kullanılan Wallwasher LED sistemleri tamamen üreticinin  stratejisi ya da hedefine göre farklı renklerde tasarlanıyor.  LED aydınlatma sistemleri daha ekonomik enerji ve ısı transferi için doğru kadar tasarımı ile üretilmektedir.

Wallwasher LED modelleri için de doğru kasa ve doğru montaj işlemi oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır projeye göre duvar aydınlatmaları yerleştirilir. Fakat Wallwasher teknolojisindeki amaç sadece binaya dekoratif bir aydınlatma sistemi oluşturmak ve çevreye estetik ve bambaşka bir görünüm katmaktır.

wallwasher led

 Wallwasher LED Sistemlerinin 7 Muhteşem Özellikleri

Gelişen teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde insan yaşantısına giren Wallwasher LED sistemleri 7 can alıcı özelliği ile hem bireysel hem de kurumsal yaşam alanların olmazsa olmazı haline gelmiştir.  Plazalardan müstakil evlere, otellerden hastanelere, alışveriş merkezlerinden tarihi binalara kadar her alanda kullanabileceğinizi Wallwasher LED çeşitlerinin 7 can alıcı özelliği ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

Wallwasher Güç

Türkçe anlamı Duvar yıkama ya da duvar boyama LED olarak da bilinene Wallwasher LED sistemlerinde en önemli özelliği güç olmaktadır. Güç faktörü Wallwasher LED sistemlerinde projeksiyon mesafesini belirlemektedir.

18 Watt 24 Watt   36 watt ve 48 watt gibi farklı güçlerde tasarlanan Wallwasher güç sistemlerinde bir metrelik bir alan için 36 Watt gücünde wallwasher LED sistemi yeteri olmaktadır. Ancak bu değerler soğutucu gövde yapısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Duvar LED sistemlerinde gövde yeteri kadar soğutmaz ise lümen çıktısında zamanla azalmalar meydana gelmektedir.

Kredi Kartı ile Satın Almak İçin Tıklayınız

 Wallwasher LED IP Koruma Sınıfı Nedir?

Ip koruma sınıfı aslında Wallwasher LED aydınlatma sistemlerini temel özellikleri arasında yer almaktadır. IP koruma sınıfı elektronik ve mekanik sistemlerde cihazı sudan nemden toz ve dışarıdan gelen her türlü darbelerde dayanıklılığı ölçen dereceler olarak biliniyor.

İki sayıdan oluşan IP derecelendirme sınıfında ilk sayı katı maddelere ikinci sayı ise sıvı maddelere karşı koruma derecesini tanılar. Örneğin IP87 özellikli bir Wallwasher LED sistemlerinde 8 toz geçirmezliği ifade ederken 7 r ise cihazın suya karşı dayanıklı olduğunun ifade etmektedir.  Zaten Wallwasher LED sistemi alırken ya da yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay da IP koruma sınıfı olmaktadır.

wallwasher led fiyatları

Wallwasher Voltaj   Özelliği

Voltaj diğer aydınlatma armatörlerinde olduğu gibi Wallwasher LED sistemlerinde de çok önemli bir yere sahiptir. Dahili AC güç kaynağına sahip olan Wallwashwer LED modeli 110 volt ile 220 voltla rahatlıkla çalışır. Bazı modelleri ilse 12 V DC ya da 24 V CD gerilimi ile ancak çalışabilmektedir.

 Wallwasher Işık Açısı Özelliği

Işık açısı özelliği aslında Walwasher LED sistemlerini tanımını yaparken bile kullanılmaktadır. Wallwasher nedir diye soruna bir kişiye ışık açılarını anlatarak Wallwasher LED sistemlerinin yanıtını rahatlıkla verebiliriz. Bu aydınlatma sistemlerinin en önemli unsurlarından birisi olan ışık açısı s tasarımda kullanılacak lenslere göre yapılır. Fakat üretici isterse de güçlü ve dar bir ışık açısı oluşturarak farklı bir tasarım ortaya çıkarabilir.

 Geniş Renk Seçeneği

Wallwasher LED teknlojisinin en gelişmiş özelliklerinden birisi farklı renklerde tasarlanabiliyor olmasıdır. Genellikle 7 farklı renk kullanılsa a da bu üretici ve üreticiye göre farklı renklere sahip Wallwasher LED tasarlandığı da gözlerden kaçmıyor.

rgb wallwasher

 Renk Sıcaklığı Ne Anlama Geliyor?

Wallwasher LED sistemleri tasalanırken 7 farklı renk tercih edilse de en çok gördüğümüz renk beyaz olmaktadır. Beyaz için de renk sıcaklığı diye bir kavram ortaya çıkıyor. Renk sıcaklığı genellikle binanız ya da projenizin aydınlatma projesine göre tercih edilmektedir.

Kontrol

Tıpkı ışık açısında olduğu gibi Wallwasher nedir diye soran bir kişiye kontrol sistemini de devreye koyarak Wallwasher’in ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını kısa yoldan anlatabiliriz. Wallwasher LED modelleri yerleşik mikro çip ile kontrol edilen bir sisteme sahiptir.

Wallwasher LED sistemlerinde kontrol ünitesi olmadığı zaman ışıklar kademeli olarak değişerek sırası e yanı sönebilir, renk değiştirip efektler o meydana gelir.

Enerji tasarrufu sağladığından dolayı günden güne kullanımı yaygınlaşan Wallwasher sistemleri aynı amanda kullanıldığı alana estetik ve modern bir algı yaratmaktadır.

 Peki Wallwasher İç Mekanlarda da Kullanılabilir mi?

Yukarıda wallwasher2i, n ne işe yaradığı ve özellikleri gibi konularda bilgi verdik pekala bu wallwasher LED sistemler sadece dış mekanlarda da kullanılır mı, yoksa iç mekanda sadece estetik amaçlı da kullanabilme imkanınız var mı gelin kısaca bu konulara da değinelim.

renkli wallwasher led

 İç Mekanlarda Farklılık Yaratmak İsteyenlerin İlk Tercihi: Wallwasher

Söz konusu ortama farklı bir hava ve görünümü katmak istiyorsanız elbette Wallwasher LED sistemleri iç mekanlarda da kullanılabilecek şekilde tasarlanmaktadır.  Ancak bireysel kullanım alanınız olan konutunuz ya da müstakil evinizin iç mekanında kullanımı uygun olmaz.

Genellikle ortam yaşam alanların olan büyük yapılardın iç mekanlarında Wallwasher LED sistemleri döşenebilir. Bu hususta ilk akla gelen mekanlar ise: Sergi ve galeriler, Müzeler, sinema ve tiyatro salonları, cami ve kiliseler, Showromlar, Alışveriş merkezleri ve mağazalar, oteller, kafe ve restoranlar, dinlenme ve konaklama mekanları, her türlü tarihi yapı ve mekanların iç mekanında Wallwasher aydınlatma sistemleri yaptırta bilirler.

Wallwasher Kullanım Alanları

Wallwasher LED istemleri geniş kullanım alanına sahiptir. Dış duvar cephesine kurdurmak istediğiniz her türlü mekana uyum sağlayan Wallwasher LED sistemleri kullanıldığı alanların bazıları şunlardır:

 • Tarihi yapılar
 • Özel yapılar
 • Kamusal yapılar

Aklınıza gelen her türlü mekanın dış cephesinde uygulanan Wallwasher LED sistemlerini faydaları da çok sık konuşulur hale gelmiştir. Wallwasher Sadece çevreye ışık yaymak ya da farklı bir görüntü sağlamak için tercih edilmezler. Bunun dışında:

 • Düşük enerji harcar,
 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür
 • Farklı renk ve tasarımları ile her projeye uyum sağlar
 • Bakım ya da temizlik istemezler. Bu özelliği ise çevre ve doğa dostu bir seçenek olduğunu ifade eder
 • Su geçirmeme özeliğine sahiptir.
 • Kullanım sırasında herhangi bir hayati tehlike yaratmazlar
 • Her şeyden önce çevreye doğal ışık oluştururlar.
 • Kullanım kolaydır.
 • Çok düşük sıcaklık ile çalışırlar ve çevreye ışık kirliliği oluşturmazlar.
 • Herhangi bir kimyasal madde ya da zararlı gaz bulun durmadıklarından dolayı güvenli ve sağlıklı bir seçenektir.
 • Çarpma yanma ve benzeri gibi hayati tehlikesi olmadıklarından dolayı elle temas edilmesi halinde hiçbir tehlike yaratmazlar.
 • Kısılıp açılabilen bir ışık sistemine sahiptir

3 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?