Led

Watt Amper Hesabı Nasıl Yapılır? Hesaplama

Watt Amper Hesabı Nasıl Yapılır

Watt Amper Hesabı Nasıl Yapılır?

Watt, güç birimi olarak karşımıza çıkar. Cihaz tarafından kullanılabilen maksimum bir güç olarak ifade edilir. Ayrıca cihazın verebildiği maksimum güç olarak da ifade edilir. Amper ise bir kablodan geçen elektron miktarına denir. Bu miktar coulomb ile ifade edilir.

Amper değeri için konuşursak eğer bir coulomb 108e olarak gösterilir. Akım değerinin bir birimidir. Telefonlar kapsamında bir örnek vereceksek eğer şarj kablolarının amper değeri arttıkça daha hızlı şarj ettikleri bir gerçektir.

Elektriksel hesaplamalarda kullanılan amper, watt ve gerilim birimleri, cihazların çalışması için en doğru şekilde hesaplanmalıdır. Cihazların çalışabilmesi için belirli değerleri yakalaması ve o güç ile birlikte çalışması beklenir. Aynı zamanda bu durum aydınlatma seçenekleri içinde geçerlidir.

Akım Hesaplama

Watt ve amper hesabı için kullanılan formül P = I x V’dir. Bu formülde;

  • P = güç
  • I = akım
  • V = gerilimdir.

Buna göre Watt / amper = gerilim olarak ifade edilir. P / I = V formülü ile gösterilir.

Led Aydınlatma sistemleri için bu durum düşünüldüğünde hepsinin belirli bir akım değeri bulunmaktadır. Bu akım değerinin üstündeki adaptörler ile rahat bir şekilde çalıştırılabilir. Böylelikle sistemin çalışması yapılan doğru hesaplamalar ile mümkündür. Sistemin ihtiyaç duyacağından daha az hesaplanan akım ve güç değerleri sistemi çalıştırmaya yetmeyecektir. Hatta bir müddet çalıştırsa dahi zaman içerisinde sistemin ömrünü kısaltacak ve tahminlerden çok daha kısa sürede sistemin arızalanmasını sağlayacaktır.

Watt Amper Hesabı Nasıl Yapılır sorusunun cevabı bir yerden sonra trafo seçimini de etkilemektedir. Elektrik devrelerine güç, akım ve gerilim gönderen, kısaca onların ihtiyaç duyduğu enerjinin elde edilmesini sağlayan bu değerler, doğru hesaplandığı takdirde doğru bir trafo seçimine de aracılık edecektir. Yapılacak olan Watt amper hesaplama tekniği ile birlikte doğru bir trafo seçimi gerçekleştirilebilir. Böylelikle 1 amper kaç watt gibi soruların cevapları bulunur ve doğru bir trafo seçimi gerçekleştirilmiş olur. Dilerseniz bir önceki konumuz olan 6 Metre Led Kaç Amper Çeker? içeriğini inceleye bilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş?