Led

Watt Ne Kadar Elektrik Harcar? Watt Kaç TL

Watt Ne Kadar Elektrik Harcar?

Bilinçli bir tüketim gerçekleştirmek için kullanılan elektrikli araçların ne kadar elektrik tükettiği bilinmelidir. Hatta bu bilinç ile tüketilen enerji miktarında ciddi bir tasarruf sağlamakta mümkündür. Buradan hareket ile Watt ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabını arayalım.

Yapılan araştırmalara göre evlerde kullanılan beyaz eşyalar, toplam elektrik tüketimi içerisinde %60 üzeri bir oran ile ilk sırada yer almaktadır. Elbette ki bu eşyaların içerisinde buzdolabı ilk sırada kendisine yer bulmuştur. Buzdolabı tüm evin elektrik giderinin %19’unu tek başına tüketmektedir. Bunu diğer beyaz eşyalar izlemekte ve bu sıralama yaklaşık olarak şu şekilde devam etmektedir:

  • %19 buzdolabı
  • %12 aydınlatma
  • %8 sıcak su
  • %7 ısınma
  • %7 televizyon diye devam etmekte ve kullanıma bağlı olarak sıralamada değişkenlik görülebilmektedir.

1000 Watt Ne kadar Elektrik Harcar?

Elektrik tüketiminin daha iyi anlaşılabilmesi için 1000 Watt yani 1 Kilowatt elektriğin kaç TL’ye tekabül ettiğini hesaplayalım. Hesap adımları ise şöyle olsun:

  • 1 KW = 0,50 TL olsun.
  • Orta boy bir buzdolabı 24 saatte 1000 Watt elektrik harcar. 30 günde ise 30 KW elektrik tüketimi demektir. Bu da 15 TL değerinde bir harcama yapar.
  • Çamaşır makinesi günde 900 Watt harcar. Bu durumda da 30 günde 13,50 TL değerinde elektrik tüketir. Ancak bu makine 24 saat çalışmadığından dolayı elbette ki tüketilen gerçek değer bu değildir.
  • Bulaşık makinesi ise yine çamaşır makinesi gibi 900 Watt elektrik harcar ve 13,50 TL elektrik tüketir. Ancak 24 saat sürekli çalışmadığından dolayı faturaya yansıyan bedel bu değildir.

Dolayısı ile sıralama ve hesap bu şekilde devam etmektedir. Ancak burada önemli olan nokta bu cihazların kaç watt elektrik harcadığı gerçeğidir. Bilinçli bir tüketici ise elektrik ile çalışan cihazları satın almadan fiyat / performans / tüketilen enerji miktarı gibi ayrıntılara bakar.

Kaç Watt

Watt ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabı aslında çok basittir. Ancak bu denkleme yaşadığınız yerde sizlere sunulan 1 KW = kaç TL sorusunun cevabı önemlidir. Ülkemizde her yerde değişiklik gösteren bu oran ile bazı bölgeler daha ucuza aydınlanırken bazı bölgeler ise daha pahalıya elektrik kullanımı gerçekleştirir. İşyerleri ve evlerde kullanılan elektriğin birim fiyatının da farklı olduğu düşünüldüğünde yukarıdaki hesaplamaların bölgesel olarak farklılık göstermesi normal olarak karşılanabilir.

Düşüncelerini Paylaş?