Güncel Bilgiler

Zaman Nedir? Basit Şekilde Tanımı ve Kavramı

Zaman Nedir

Zaman Nedir?

Zaman herkes tarafından çok iyi olarak bilinen ancak anlatılamayan bir kavramdır. Şurada zamanın tanımını yapın desek kaç kişi yapabilir acaba? Her bilim dalı farklı bir şekilde zamanı tanımlasalar da aslında bir tane tanım bulunmaktadır. Bizde fizikçilerin dediği gibi geçmiş zamanlardan günümüze doğru geleceğin yol alması olarak ifade edeceğiz.

Bunu tanımladığımıza göre insanlardaki zaman algısına bakmak gerekir. İnsanlar zamanı izlemek ve ona yön verebilmek için varlardır. Nöronları harekete geçirecek olan kimyasal maddeler ile birlikte algı kavramı da değişmektedir. Hızlı bir şekilde zaman akarsa eğer o zaman beyin daha hızlı çalışır ve anlık olarak gerçekleşenleri ayırt edebilir. Bundan dolayı eğlenceli vakit geçirdiğinizde zaman algısını kaybeder ve sanki çok hızlı bir şekilde zamanın geçtiğini düşünürsünüz.

Tarihte Zaman Kavramı

Zaman Nedir

Zaman Nedir

Tarihe baktığımız zaman ilk defa karşımıza Antik Mısır imparatorluğunda karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak kum saati şeklinde mısırda kullanılan bu kavram daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Şimdi burada önemli olan böyle bir kavramın olabileceğini insanlara anlatmaktır. Sonrasında ise karşımıza kum saatlerinden çok daha farklı şekilde zaman kavramını anlatan bir takım şeyler çıkar. Bunlardan bazıları su bazıları da güneş saatleri olarak ifade edilmektedir. Bunların haricinde tarihte karşımıza çıkan diğer saatler ise mekanik, kol ve ateş saatleridir. Günümüzde ise bildiğiniz üzere akıllı saatler, dijital saatler vb. saat çeşitleri bulunmaktadır.

Saat görüldüğü üzere geçmişten günümüze kadar son derece hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Önemli olan dediğimiz gibi insanlara böyle bir şeyden bahsetmektir. Sonrasında zaten gelişmeler birbirlerini kovalar ve kimse artık onu yakalayamaz.

Fizikte 7 temel büyüklükten bir tanesi olarak kabul edilen zaman, kronometre aracıyla saniye cinsinden ölçülebilmektedir. Bu vaktin ölçülmesi günümüzde pek çok şeye yön vermektedir. Mesela çalışma saatleri, spor saatleri, uyku saatleri, izin saatleri, öğle arası saatleri vb. pek çok şey artık saat ile ifade edilebilir hale gelmiştir. Geçmişten günümüze son derece evrimsel olarak ilerleyen zaman kavramı işte böyle bir şeydir.

6 Yorum

Düşüncelerini Paylaş?